Reklamın İyisi Kötüsü Olmaz!

Bu haftanın Mevlana haftası olması nedeniyle yazımı “İnsan yaratılmışların en şereflisidir” düsturuyla her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan, sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü olan Hz. Mevlana’ya ilişkin yazmayı planlıyordum ama Çankırı gündemi buna müsaade etmedi.
Karatekin Üniversitesi bütçesi oylanmadan sonucu ilan eden “ortak açıklama” kafaları karıştırdı başlıklı haberdeki bütçenin oylanmadan önce açıklanmasından çok başka ayrıntılara takıldım kaldım.
Zannedersem Meclisteki bütçe görüşmeleri Sayın vekilimizi fazlasıyla yordu ki böyle bir aceleciliğe geldi. Bu mazur görülebilir. Çünkü bütçenin meclise geldiği gibi AKP oylarıyla kabul edileceği aşikârdır.
Burada esas konu aylar öncesinden, ayrılan ödeneğin belli olmasına rağmen yeni bir şey yapmış gibi gayretkeşlik içinde olmadır. Bilindiği üzere her yıl maliye bürokratları tarafından hazırlanan bütçe kanun tasarısı Meclis Komisyonlarında görüşülmeye 3 ay öncesinden başlıyor.
Karatekin Üniversitesinin bütçesinin oylandığının önceden haber olarak gönderilmesinin haber olması bana reklamın iyisi veya kötüsü olmaz sözünü hatırlattı. Bütçe maratonu nedeniyle yorgun ve Çankırı’dan uzak sayın vekiller gündeme böyle gelmeye karar verdiler diye düşünmeden edemedim. Yoksa başka ne olabilir ki?
Sayın vekiller aylar öncesinden belli olan 53.958.000 TL. Karatekin Üniversitesi bütçesinin komisyon veya genel kurul çalışmalarında artmasını mı sağladılar? Hayır.
Karatekin Üniversitesi ile aynı ayarda olan veya göreceli olarak daha geride olan üniversitelere göre daha fazla ödenek mi sağlandı? Hayır.
AKP iktidarı dönemindeki Bütçe Kanunlarının yapılış usulü ile ilgili en doğru ifade yine Sayın Filiz’den gelmiş: “Bütçe programı bilindiği üzere Maliye Bakanlığının hazırladığı şekliyle Genel Kurulda onaylanır ve gerçekleşir.” Sadece bu gerçekleşti.
Bilgi olması açısından 53.958.000 TL olarak geçen Çankırı Karatekin Üniversitesinin bütçesinin yanında Bütçe Kanun Tasarısı Tablo 7-II Sayılı Cetvelde bulunan bazı üniversitelere ait rakamları yorumsuz olarak sizlerle paylaşmak isterim:
Ahi Evran Üniversitesi : 61 872 000 TL.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi : 66 813 000 TL.
Uşak Üniversitesi : 57 887 000 TL.
Rize Üniversitesi : 70 246 000 TL.
Namık Kemal Üniversitesi : 86 953 000 TL.
Erzincan Üniversitesi : 67 891 000 TL.
Aksaray Üniversitesi : 55 965 000 TL.
Giresun Üniversitesi : 60 017 000 TL.
Gümüşhane Üniversitesi : 54.020.000 TL.

Gündemle ilgili bu kadar yeter diyerek başa dönelim. 17 Aralık 1273′ te o güne kadar insanları hayalden kurtarıp gerçeğe davet eden Hazreti Mevlana son nefesini verirken, Hakk’a kavuşmadan önce şöyle seslenmiştir bize:

“Hakka kavuştuğum gün tabutum yürüyünce şu dünyanın dertleri ile dertleniyorum sanma.
Bana ağlama, yazık yazık deme.
Cenazemi görünce ayrılık, ayrılık diye feryat etme.
Beni toprağa verirken elveda elveda diye ağlama.
Gün batımını gördün ya gün doğumunu da seyret.
Hangi tohum yere atıldı da çıkmadı. İnsan tohumu hakkında niye yanlış bir zanna düşüyorsun.”

Sağlıcakla kalın.

Av.Dr. Ahmet K. MASTI