Şahin, “her alanda yasaklarla karşı karşıyayız”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Çankırı Merkez İlçe kongresi dün Koç Otel’de gerçekleştirildi.

DEVA Partisi seçim işlerinden sorumlu başkan yardımcısı İdris Şahin’inde katıldığı kongrede Bekir Mustafaoğlu, merkez ilçe başkanlığına seçildi.

İl genelinde teşkilatlanma çalışmalarını sürdüren DEVA Partisi, dün merkez ilçe kongresini gerçekleştirdi. Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunması il başlayan kongrede divan başkanlığı oluşturuldu.

Gündem maddelerinin okunarak oylandığı kongrede bir konuşuma yapan kurucu merkez ilçe başkanı Bekir Mustafaoğlu, Türkiye ekonomisinin çok kötü durumda olduğunu ifade etti.

“Türkiye bugün ekonomik olarak 14 yıl 15 yıl geriye gitmiştir” diyen Mustafaoğlu, “ Beş para etmez Bulgar Levası bugün Türk Parasının karşısında 5 lira yapmaktadır. Bu bile yalnız başına Türk ekonomisinin resmini göstermektedir.

Kişi başı milli gelir 12.500 dolardan 8.000 dolarlara kadar düşmüştür. Bir asgari ücretlinin maaşı 300 dolara inmiştir. Son Cumhurbaşkanlığı hükümet seçiminden sonra 3 milyon insanımız işsiz kaldı. Her geçen gün fakirleşiyoruz.

Bugünde ne yazık ki kanunlara göre batıyoruz.

Tarih geçmişi anlatırken, geleceğe de ışık tutar. İnsanın yolunu aydınlatır, çukurları, kayaları ve dikenleri gösterir.

Meksika’da boğa güreşlerinde arena da bir önceki  boğanın başına gelenleri diğer boğalar bilmiş olsaydı (tarih bilselerdi) öncekilerin durumuna düşmeyeceklerdi.

Adaletin, özgürlüğün ve hukukun üstünlüğünün yaşandığı ülkelere bakıyoruz insanları refah içerisinde, yarınından kaygı duymayan bir yaşam tarzı sürüyorlar.

Bir de adaletin, özgürlüğün ve hukukun üstünlüğünün yerlerde süründüğü yanı başımızdaki Ortadoğu ülkelerine bakıyoruz.

Her gün kan ve göz yaşına şahit oluyoruz.

Bu manzarayı, bu resmi her vatandaşımızın göz önünde bulundurarak siyasi tercihte bulunması gerekmektedir.

Yoksa arenada ki boğalardan bir farkımız kalmaz ve iş işten geçmiş olur.

İşte bu karanlık tünelden çıkmak için bir ışık doğmuştur. Bu ışık tertemiz geçmişi ile siyasal islamı değil, Anadolu Müslümanlığını temsil eden , dünyayı ve insanını tanıyan, Cumhuriyet de Ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacak olan Sayın Ali Babacan ve kadrolarıdır…

Ülkemizin aydınlık geleceğini Demokrasi ve Atılım Partisinde gördüğüm için buradayım” dedi.

Deva Partisi İl Başkanı Mustafa Avşar, ise teşkilatlanma sürecinde bir çok zorluklarla karşılaştıklarını dile getirerek, “Karşılaşmaya da devam edeceğiz. Bu süreçte partimize büyük bir teveccüh ve umudun olduğunu gördük. Partimiz umudu ve özgürlükleri temsil etmektedir. Sizlerde bu umudun bir parçasısınız” dedi.

DEVA Partisi seçim işlerinden sorumlu başkan yardımcısı İdris Şahin ise, “Kongreye katılan Sayın genel başkanımız Ali Babacan’ın özellikle bir ulusal televizyon kanalında yapmış olduğu bir mülakat sonrasında bizimle yol yürümek isteyenler demokrasi ve atılım a ihtiyaç duyanlar Cumhuriyetin nimetlerini özüm teyp bununla ilahi nihayet yaşama arzusunda olan ve ülkenin gidişatından memnun olmayanları kendisi ile birlikte çalışmaya davet etmesi ve bu davetin üzerine binlerce on binlerce şu an itibariyle 100 bini Aşkın gönüllünün internetten müracaat etmesi sureti ile büyük bir havuz teşkil etti.

Bizim önceliğimiz demokrasi bizim önceliğimiz atılım. neden Ali Babacan ve arkadaşları 18 yıllık birlikte hareket ettiği siyasi partiden ayrılmak suretiyle yeniden bir parça kurarak milletin önüne aydınlık olmak için  bir mum yaktı. Çünkü 2001 14 Ağustos’un da yola çıkan siyasi hareket bu ülkede 3 Y ile mücadele etme sözü ile milletten o istedi. Sessiz yığınların sesi olacağız. Çankırı başta olmak kaydıyla ülkenin 81 ilinde yolsuzluğun, yoksulluğun ve yasakları ortadan kaldıracağız diyerek yola çıkmıştı. bugün 2020 Türkiye’sinde 18 yıl sonra geldiğimiz noktada her alanda yasaklarla karşı karşıyayız gençlerimiz sosyal medyayı kullanmaktan korkuyorlar acaba bir tweet atarsam başıma bir şey gelir mi korkusuyla hareket ediyorlar. İşte seçim kurulunu da içinde bulunduran adliyelere yıllarca hiçbir kimsenin müdahalesi olmamıştır. Adliye kapılarından siyaset girmemişti geçmiş dönemde. Ben baro başkanlığımda aynı cümleleri kullanmıştım baro başkanlığı makamıma AK Partide siyaset yapan bir arkadaşın siyaset için girmesine müsaade etmemiştim. adliyede siyasi konuları konuşturmadı ve hiçbir şekilde hakim ve savcılarımızın kimseden emir ve talimat almasına gönlümüz razı olamaz. İşte bugün geldiğimiz nokta itibarıyla yıllarca adres gösterdiğimiz bağımsız yargı mensuplarına öncelikle vicdanınız dan sonra aklınızdan ve daha sonra da mevzuattan Emir ve talimat alacaksınız bunun dışında asla ve asla kimseden emir ve talimat almayacaksınız diye yıllarca söyledik ama bugün geldiğimiz nokta itibariyle görüyoruz ki yargının içerisinde bir kısım eller Emir ve talimatı maalesef ne vicdanında ne aklından ne de mevzuattan alıyorlar. Anayasa Mahkemesi’nin en net kararını bile uygulamaktan beri duran bir ilk derece mahkemesiyle karşı karşıya kalıyoruz. O mahkemenin yanlış uygulaması bir nebze olsa anlaşılabilir. Ama o mahkemenin yanlış uygulamasını meşrulaştıran Bir siyasi hareketin lideri bu ülkemizin cumhurbaşkanı olarak en tepede olursa işte o zaman en büyük sıkıntı baş gösterir” dedi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Tek liste ile gerçekleştirilen seçim sonrasında Bekir Mustafaoğlu, merkez ilçe başkanlığına seçildi.