“Köy arazilerinin satışını durdurun”

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, Milli Emlak Müdürlüğü’nün hazine arazilerinin satış ve kiralamaları hakkında basın açıklaması yaptı.

İhalelerin adrese teslim yapıldığını dile getiren Akbaş, “Dün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’müzün muhtarlara gönderdiği Milli Emlak Müdürlüğümüzün ihale ile satış ve kiralamaya çıkardığı 12 köyde bulunan hazine arazilerinin ihale yazısını gördüm.

 Anlaşılan o ki, artık şehirlerde satılacak yer kalmamış, sahiller, kupon arazileri derken iş köy arazilerinin satışına gelmiş.İnceleme ve tepkiler neticesinde kanaatimiz odur ki ihaleler buram buram rant kokuyor, adrese teslim ihaleler yapılıyor.

07.08. 2021 tarihli ihale duyurusu muhtarlara halka tebliğ için 12.07.2021 tarihinde postaya veriliyor. İhale yazısı çoğu muhtarımızın ellerine hafta sonu gibi ulaşacak. Akabinde 9 günlük bayram tatili süreci başlıyor. Bayram tatili dönüşü ilk mesai günü ihale yapılıyor. Bu ilan süresi içerisinde resmi kurumlar kapalı, bu ihaleye girecek insanlar istenilen belgeleri ne zaman hazırlayacak? İhaleye nasıl girecek? Affedersiniz Anadolu’da bir deyim vardır “Yangından mal mı kaçırıyorsunuz” Ben de buradan soruyorum, bu ihaleyi köylülerle muhtarlarla istişare ettiniz mi? Niçin oldu bitti ye getiriyorsunuz?

Köy arazileri bellidir, bir köyde yaşayan insanların tapulu tarla ve taşınmazları, meralar ve hazine arazileri köy arazisini oluşturur.Mera ve hazine arazileri orada yaşayan köylünün ortak kullanım alanlarıdır.

Devlet bunları satıyor veya kiralıyor ise öncelik o köylünün olmalıdır. Çatalelma Köyünde, 760.000 metrekare hazine arazisi 30 yıllığına kiralanmak üzere ihaleye çıkartılmıştır.İhale şartnamesinde ihaleye katılma şartı olarak organik tarım şartı ve organik tarım belgesi istenmektedir.Şimdi soruyorum size “ Çankırı köylerinde tarım faaliyeti yapan kaç çiftçimizde Organik Tarım Belgesi var ?”

 Köylüler de bu belge yok, daha önce bu arazi böyle kiralanacak deseydiniz o köylüler organik tarım belgesi almak için müracaat edebilir ve belgeyi aldıktan sonra ihaleye katılabilirdi..

Buradan yetkililere sesleniyorum!

Köylerde ki hazine arazilerinin satışını veya kiralanmasını durdurun, bu arazileri köyde yaşayan  köyün gençlerine tarım ve hayvancılık yapan insanlarına tarıma destek adı altında dağıtın.

Köyden kente göçü önlemek için, bu tür hazine arazilerini o köyde yaşayanların kullanımına sunun,tarım üretim maliyetlerini azaltın.Mazot,gübre,ilaç ve yem gibi ana girdilerde vergileri kaldırarak çiftçimize destek olun.

Çatalelma Köyü’nde 760.000 metrekare hazine arazisinin metrekaresi 16-17 kuruştan 114 bin lira gibi komik bir rakamla ihaleye çıkarılması aklın alacağı bir iş değildir.Bu İhale iptal edilmezse bu ihaleye giren kişi ve vakıfların takipçisi olacağımızı, hangi siyasetçinin veya kardeşinin, akrabasının bu ihaleye girdiğini ifşa edeceğimizi, kamuoyunun da bunun takipçisi olacağını, yerel basınında takipçisi olması gerektiğini düşünüyor ve temenni ediyoruz.

Buradan yetkililere ve milletvekillerine sesleniyorum !

Bu ihaleyi, bu satışları durdurun, köylünün temsilcilerinin sesine ve çığlıklarına kulak verin, konuyu yerel basınımızın ve kamuoyuna bilgilerine arz ediyorum” dedi.