18 Eylül 2020

Akbaş, “Bizler gönülleri fethetmek için yola çıktık”

İYİ Parti 2. Olağan İl Kongresi yapıldı. Kongreye İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, İYİ Parti Kadın Politikaları Başkan Yardımcısı Av. Kadriye Ünler, İl Başkanı Bora Kanat, partililer ve davetliler katıldı.

İl Başkanı Bora Kanat konuşmasında, “Bugün huzurunuza mevcut il başkanı olarak son çıkışım. Göreve geldiğim ilk günden beri ben bu koltuğa yapışan değil yakışan il başkanı olmak için çıktım. Bir görev sürem vardı. Partimizin zor günlerinde görevi aldım bugün devrediyorum. Görevi başım dik, vicdanım rahat bir şekilde özgür irademle bırakıyorum. Bu asla veda konuşması değil. Bugün burada il başkanlığı görevimi bırakıyorum. Benim davaya inanışım, kimliğim ilk günkü gibi devam edecek. Destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Divan oluşturulduktan sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Gündem maddeleri görüşüldükten sonra da Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral konuşma yaptı. Oral, Kanat’a teşekkür ederken, Aydın Akbaş’a hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşma yapan Aydın Akbaş da, şunları kaydetti: “İYİ parti Çankırı il başkanlığı2. Olağan kongremize hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz, hepinizi sevgi, saygı ve en kalbi duygularım ile selamlıyorum.

Sözlerime başta Türk milletinin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan savunmasında şahadet şerbeti içen tüm şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize sağlıklı yaşamlar dileyerek başlamak istiyorum.

Değerli kardeşlerim.2020 yılı bizim için, Türk yurdu için felaketler yılı oldu. Depremler, çığ olayları derken dünyayı sarsan COVID-19 salgını ile yüzleştik. Türk yurdumuzu tehdit eden sınırlarımız dışındaki hareketlenmelere kahraman güvenlik güçlerimizle müdahale etmek zorunda kaldık. Bu süreçte, hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralı ve tedavi altında olan tüm kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.

 

Yine bu süreçte yaşantısı bozulan, iş yerlerini açamayan, kirasını ödeyemeyen, işten çıkartılan, bu korku yaşam sürecinde kazanamayan, geçim sıkıntısı çeken tüm vatandaşlarımıza devletimizin şefkatli eli uzansın istiyoruz. Sağlık alanında belki dünya ölçeğinde noksanlıklarımız olsa da İyi şeyler yapıldı. Bu mücadele de can siper hane çalışan sağlık emekçilerimize teşekkür ediyorum.

BENZER HABER  AK Parti Danışma Meclisi Toplandı

 

Ancak ekonomik anlamda dünya ölçeğinin çok gerisinde kaldığımız aşikârdır. Devlet, devlete hükümet edenler bu süreçte kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, belediyeler toplumun tüm katmanları ile istişare ve işbirliği yaparak bu sürecin daha iyi yönetileceğine inanıyoruz. İnsanlarımızın sıkıntılarının ekonomik anlamdaki sorunlarının daha süratle aşılacağını düşünüyoruz.

 

Siyasiler, yönetenler iktidar olunca hep şunu söylerler. Hz. Ömer’i örnek gösterirler. Biz sizi yönetiyoruz, açlığınızla yoksulluğunuzla güvenliğinizle hayatınızda bizden sorulur derler, daha da ileri giderler Fırat’ın kıyısında bir insanımız aç kalsa, bir koyunu kurt kapsa o da bizden sorulur derler.

 

Bırakın Fırat’ın kıyısını, acı çayın, tatlı çayın, Kızılırmak’ın kıyısında insanlar açlık çeker, sıkıntılar çeker, şehri terk ederler, yönetenler övünürler. Tarım hayvancılık can çekişir, yöneticiler övünür. Artık kimsenin aklı ile alay edilmesin kardeşim, ben kimin ne yaptığına, ne söylediğine bakmıyorum. Sonuca bakıyorum kardeşim.

 

Son 20 yılda bir şehrin nüfusu 274 binlerden 216 binlere düşmüşse bu bir göstergedir, bu bir sonuçtur. Ben sonuca bakarım kardeşim. İnsanlar doğduğu topraklarda doyamamış, mutsuz olmuş, övünenler akılcı çağdaş sanayiye dayalı tarım politikaları uygulayamamış, insanlarımızı bu topraklarda tutacak politikalar geliştirememişlerdir.

 

Üretime dayalı istihdam ve verimlilik yerine, insanlarımızı üniversite mezunu gençlerimizi hizmet sektörlerinde asgari ücrete mahkûm etmişler, övünmüşler. 3600 ek gösterge sözü verenler nerede? EYT sözü verenler nerede? Kıdem tazminatı işçinin kızının gelinliği, oğlunun düğünü, kendinin iş güvencesidir. Kıdem tazminatına dokunmayın kardeşim.

 

Partimizin değerli mensupları, kıymetli misafirler. Türk milletine içte ve dışta şaha kaldıracağı iddia edilen başkanlık sisteminin milletimizin sorunlarını çözemediği, eğitimden ekonomiye, tarımdan adalete, kötü gidişatın durdurulamadığı bir sistemi yaşıyoruz.

 

Onun için biz akim değil, ortak aklın hâkim kılındığı ilk dört maddesi korunmuş, kuvvetler ayrılığını esas alan liyakatli, adaletli, milletimizin ihtiyaçlarını çözen yeni bir anayasadan tarafız. Biz iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana tarafız.

BENZER HABER  Koç, “İlgilileri açıklama yapmaya davet ediyoruz”

Milletimiz İYİ Parti ve genel başkanımız, geleceğin Cumhurbaşkanı Meral Akşener’i Türk milletinin umudu olarak görmektedir. Bizler bu umudu boşa çıkarmamak için çalışacağız. Toplumu kutuplaştırıcı siyasetten uzak duracağız. Bizler insanlarımızı ayrıştırmak değil, birleştirmek istiyoruz.

 

Türkiye’de iktidarı hedefleyen İYİ Parti, Türkiye’nin 3. Büyük partisinden biri olma yolunda büyük mesafe kat etmiştir. Birinci parti olmak, iktidar olmak, halkımızın sorunlarını çözmek için Türkiye genelinde olduğu gibi, Çankırı’mızda da sizlerle beraber yılmadan usanmadan bu hedefe yürüyeceğiz. Tüm dava arkadaşlarımı birlik ve beraberliğe daha planlı programlı çalışmaya, bütün hemşerilerimizi iyiler kervanına katılmaya, omuz vermeye davet ediyorum.

Birileri makamları, kaleleri fethetmek için yola çıkabilir. Bizler gönülleri fethetmek için yola çıktık. Gönülleri fethedeceğiz İnşallah. Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu şartlarda parti kurmak, kısa zaman içerisinde Türk milletinin umudu olmak, Türk milletinin siyasi geleceğine damga vurmak, yön vermek, başta siyasiler olmak üzere tüm kesimlere iyi gelmek, kolay başarılacak işler değildir.

Bizler iyi olacağız, iyilikleri konuşturacağız. Siyaset arenasında unutturulan istişare kültürünü geliştireceğiz.

Birlik ve beraberliğimize zarar veren, dedikodu, fitne ve bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Bu kongrelerimiz bu toylarımız birlik günüdür birbirimize kenetlenme günüdür. Unutmayınız ki partimizin kapısı da, gönlümüzün kapısı da tüm dava arkadaşlarımıza, gönültaşlarımıza açıktır. Hepinizi saflarımızı sıklaştırmaya, bir olmaya, iri olamaya, diri olamaya çağırıyorum.”

Yapılan seçimde de tek aday olan Aydın Akbaş il başkanı olarak seçildi.

Akbaş’ın listesi şöyle:

“Murtaza Yiğit, Erol Çanakçı, Satılmış Irmak, Mahir Buran, Mustafa Körosmanoğlu, Murat Cengiz, Hatice Yakar, Ülviye Bıyıklı, Aysema Yücetürk, Serap Altundağ, Yurdagül İşeri, Çiğdem Cihat, Perihan Çelikel, Dürüs Yaman, Bekir Şen, Mehmet Levent Ege, Cihat Hartlı, Nevzat Gökmen, Sinan Dursunoğlu, Behçet Sert, İsmail Gümüş, Yusuf Çakır, Asım Serbes, Beysel Bacacı, Hasan Hüseyin Ergün, Hasan Aytekin, Ali Taşçı.

BENZER HABER  Seçimler Sonuçlandı

DİSİPLİN KURULU

Osman Cerrahoğlu, Ali Özyılmaz, Ahmet Fadıl Adıgüzel, Mehmet Ali Benlioğlu, Yakup Kutlu, Recep Doğru, Mustafa Yıldız, Mehmet Tuncay, Ayşe Sanca.

ÜST KURUL

Aydın Akbaş, Murtaza Yiğit, Bora Kanat.”

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş