03 Mart 2021

Tuz mağarası ziyarete açıldı

Çankırı Belediyesi’nin şehre ve Türkiye’ye yeni bir turizm alternatifi sunmak amacı ile rezerv olarak Dünyada ilk üçte yer alan Tuz Mağarası’nı Yer Altı Tuz Şehri’ne dönüştürme projesinin giriş kısmında peyzaj ve çevre düzenlemesinde sona gelindi. 5 bin yıllık bir tarihe sahip olan Çankırı Tuz mağarası kapılarını ziyaretçilere açtı.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen,  turizm lokomotifi olarak gördüğü Tuz Mağarası’nı, turizme kazandırmak için çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilisi, akademisyenler ve turizm temsilcileri ile Yer Altı Tuz Şehri Odak Toplantısı’nı gerçekleştirerek istişare çalışmalarını yürüten Belediye, Hititler döneminden kalan ve yerin 150 metre altındaki 5 bin yıllık Tuz Mağarası’nı turizm bölgesi haline getirme yolunda adım adım ilerliyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, peyzaj ve çevre düzenlemesi çalışmaları kapsamında; otopark ve idari binanın düzenlemelerinin yapıldığı giriş kısmını mağaranın estetiğine uygun hale getirdi. Otopark bölümünde araç alanlarını daha belirgin hale getirmek amacı ile kaya bahçeleri düzenlendi. Tuz Mağarası çevresindeki toprak yapısında kaya tuzu yoğunluğunun fazla olmasından dolayı büyük saksılarda bitkiler yerleştirildi. Çevre düzenlemesinde bölgenin toprak yapısına uygun, susuzluğa dayanıklı 2 bin adet ardıç, 10 bin adet sedum, 300 adet berberis, 200 adet gaura, 100 adet lavanta, 40 adet leylandi bitkisi dikildi.

 

Çankırı’da 5 bin yıllık tuz mağarası yeniden ziyarete açıldı

Çankırı’da, koronavirüs salgını nedeniyle 3 ay önce ziyarete kapatılan 5 bin yıllık tuz mağarası, yeniden ziyarete açıldı. Tuz mağarasının turizme kazandırılması noktasında çalışmalar yürüttüklerini belirten Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Hedefimiz bu yıl kapsamlı bir festivalle Çankırı’mızı, mağaramızı tanıtmak, Türkiye‘de ve dünyada tanıtımını yapabilmek dedi.

Çankırı’da Hititler döneminden beri tuz elde edilen ve kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta yerin 150 metre altında bulanan tuz mağarası, koronavirüs salgını nedeniyle 3 ay önce ziyarete kapatıldı. Astım, bronşit, akciğer hastalıklarının tedavisi ile birlikte sanatsal faaliyetlere de ev sahipliği yapan tuz mağarası, normalleşme süreci kapsamında yeniden ziyarete açıldı.

BENZER HABER  Lokma tatlısı dağıttılar

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, yaklaşık 5 bin yıldır tuz üretilen mağaranın, bölgenin ve Türkiye’nin tuz ihtiyacını karşılayan önemli bir maden olduğunu söyledi.

1 MİLYON ZİYARETÇİ HEDEFİ

Tuz mağarasının turizme kazandırılması noktasında çalışmalar yürüttüklerini, mağaraya da ‘Yer Altı Tuz Şehri’ adını verdiklerini belirten Esen, yıllık 1 milyon ziyaretçi hedeflediklerini ifade etti.

Şu anda mağara dışında yapılan park alanı ve sosyal tesislerin yüzde 70 oranında tamamlandığını ve ilerleyen süreçte Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile mağara içinde de iyileştirmeler ve sosyal donatılar hazırlayacaklarını dile getiren Esen, Burada, karavanların kalacağı yerler, bungolov evler yapacağız. Burası bir şehir, mağara demiyoruz biz buraya. Şehirde ne olması gerekiyorsa biz burada onları gerçekleştireceğiz. Hedefimiz bu yıl kapsamlı bir festivalle Çankırı’mızı, mağaramızı tanıtmak, Türkiye’de ve dünyada tanıtımını yapabilmek. Pandemi sürecinde bu planlarımızı biraz ötelemek zorunda kaldık. Buna rağmen geçen yıl ziyaretçi sayımız 200 binlere yaklaştı. Hedefimiz 1 milyon. Şehrin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacağını inanıyoruz. Dışarının sıcaklığı ne olursa olsun mağarada hava sıcaklığı sabit 16 derece dedi.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş