Vali Özcan “Kariyer “Günleri”nde

Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nin düzenlediği Kariyer Günleri’nin konuğu Çankırı Valisi Vahdettin Özcan oldu.

Kariyer Günleri konuğu olarak Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi’ne gelen Vali Özcan’a  Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek ve Okul Müdürü Güngör Çalışkan, okulun öğrenci ve öğretmen sayısı hakkında bilgi sundular. Müdür Çalışkan 2011 yılında mezun olan 80 öğrenciden 67’sinin üniversite sınavında iyi dereceler alarak çeşitli programlara yerleştiklerini belirtti. Vali Özcan, gösterdikleri başarı nedeniyle kendilerine teşekkür ederek, okul kütüphanesine ve öğrencilere verilmek üzere “Nutuk, Safahat ve Çankırı’dan Sözler” isimli kitaplardan hediye etti.

Sinop Türkeli İlçesinde doğduğunu belirten Vali Özcan, ilkokul, ortaokul ve lise hayatının İstanbul’da, üniversite hayatının Ankara’da geçtiğini, meslek hayatında çeşitli ilçelerde Kaymakam olarak görev yaptıktan sonra sınava girerek Mülkiye Müfettişi olduğunu ve İstanbul’da Mülkiye Başmüfettişliği yaparak meslek hayatını devam ettirdiğini ifade etti. Son çıkan kararname ile de Çankırı Valiliğine atandığını söyledi.

Vali Özcan, Vefa Lisesinde okurken 16 yaşında üç arkadaşıyla beraber yerel bir gazete çıkarttıklarını, ilk röportajlarını Serdar Gökhan, Nejat Uygur gibi şahsiyetlerle yaptıklarını belirtti. Öğrencilik ve meslek hayatında büyük bir istekle çalıştığını belirten Vali Özcan, öğrencilere tavsiyelerde de bulundu.

Türkiye’nin değişime uğradığını belirten Vali Özcan, “Türkiye’nin problemleri ile ilgilenin, kendinize özgü projeler üretin, kendinize özgü yorumlar yapın. Günlük hayatınızı bir plana oturtun ve devamlılık oluşturun. Sizin çağınız delikanlılık çağı, aykırı düşünmeniz normal, aykırı düşünün, özgün yorumunuzla toplumun problemleri ile ilgili fikirler üretin ve bunları kağıda dökün, yazılı metinleriniz olsun” dedi.

Başarılı bir öğrencilik hayatı ve mesleğinde de başarılı çalışmalara imza attığını belirten Vali Özcan, İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans yaptığını ve doktora da yapmak istediğini belirtti. İyi bir kamu yöneticisi, iyi bir kent bilimcisi olduğunu,  imarlaşmayı ve kentleşmeyi iyi bildiğini, bu konuda ihtilafları çözmede başarılı olduğunu ve mahalli idarelerle ilgili çok sayıda konferansa davet edildiğini de belirten Vali Özcan, öğrencilere “Kendinizi geliştirin, bir alanda kendinizi ihtisaslaştırın” tavsiyesinde bulundu.

Kaymakamlık mesleğini isteyerek seçtiğini ve severek yaptığını belirten Vali Özcan, çeşitli ilçelerde Kaymakamlık yaptığını, 1989 yılında 20 bin nüfuslu 18 banka şubesi olan 2.sınıf bir ilçe olan Devrek’te Kaymakamlık yaptığını ve ilçede okul yaptırma gibi önemli çalışmalarda bulunduğunu kaydetti. Kaymakam olmadan bazı görevlerde bulunulmadığını, ancak Mülkiye Müfettişliğinin de “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kurmay Sınıfı” gibi olduğunu belirten Vali Özcan, mesleklerinde zirvenin de Valilik olduğunu ifade etti.

5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu ile İllerin yönetildiğini belirten Vali Özcan, modern dünyada yerel yönetimlerin etkili olduğunu, devletin küçük, ancak denetleme yetkisinin büyük olduğunu, Türkiye’nin de bu noktayı yakalaması gerektiğini ifade etti