10 Temmuz 2020

Vali Ayaz, “Bize güvenenleri mahcup etmeyiz”

İlimize yeni atanan Vali Abdullah Ayaz, basın mensupları ile bir araya geldi.

10.06.2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 09.06.2020 tarih ve 2020/274 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ilimize atanan  Vali Abdullah Ayaz, dün basın mensupları ile bir tanışma toplantısı düzenledi.

Ulusal, yerel ve internet medya temsilcilerinin katıldığı tanışma toplantısında Vali Ayaz, görev süresi boyunca Çankırı’ya hizmet etmek için gerekli çalışmaları ortaya koyacaklarını dile getirdi.

“İnşallah hayırlı güzel huzurlu bir çalışma dönemi olur hepimiz için. Hem kamudaki arkadaşlarımıza hem sizlerle hem diğer paydaşlarla birlikte hep beraber güzel bir dönemi geçiririz” diyen Vali Ayaz, “Koltuklara kalkmak için oturulur. Bizden öncekiler kalktılar bizde bugüne kadar oturduğumuz koltuktan kalktık, bu koltuktan da kalkacağız ama tabi ki üzerimize düşen en temel ahlaki sorumluluk bu süre içinde il için yapabileceğimiz ne varsa enerjimizin son damlasına kadar gereken gayreti göstermek. Bu prensip içinde hareket edeceğiz. Buradaki görev süremiz boyunca yapabileceğimiz ne varsa arayacağız araştıracağız. Sahanın tamamına dokunmuş olacağız. Vatandaşlarımızla ayı şekilde olacağız. Bunların hepsini yapma gayreti içinde olacağız. Ne kadarlık görev süremiz olur bunu Allah bilir ama ayrılırken güzel işler, izler intibalar eserler bırakmış olarak vicdanımız rahat bir şekilde arkamıza döndüğümüzde pişmanlıklar değil de gönül rahatlığıyla buradan ayrılmayı rabbim bize nasip etsin” dedi.

“Bize güvenenleri mahcup etmeyiz” diyen Vali Ayaz, “Büyüklerimiz güvenerek bu görevi bize tevdi ettiler.  Hızlı bir şekilde ili kafamda şekillendirmeye çalışıyorum. İl ilçeler kafamda şekillensin. Burada da hızlı bir şekilde il ve ilçeler köylerle fikir sahibi olayım. İlçe programlarına devam edeceğiz. Mülki idare amirliğine atananlarda bir yere alışma gibi kavramlara yer yok aslında. Bizim mesleğimizin ona müsaade etmediği kanaatindeyim. Mülki idare amiri atandığı yerde sizin alışıp alışmadığınız kimseyi ilgilendirmez herkes hizmet bekliyor çünkü. Onun için böyle bir süreç de olmayacak. Geldik başladık. En hızlı şekilde durum tespiti yapıp öncelik alanlarımızı belirleyip, bizden önce yapılmış belli noktaya gelmiş belli çalışmalar da var onlarla ilgili süreçleri devam ettirerek faydalı üretken bir döneme imza atarız inşallah” dedi.

BENZER HABER  Başkan Dinç, “Rekor Kırıyoruz”

Şehrin bir çok potansiyelinin olduğunu da aktaran Vali Ayaz, “Geldiğimden beri gördüğümde ilin muhakkak ki çok iyi potansiyeli var. Ilgaz dağından tuz mağarasına çeltikten hayvancılığa kadar geniş bir potansiyel var. Bizim bundan sonraki gayretimiz bu potansiyeli nasıl en iyi şekilde değerlendireceğimiz geliştireceğimiz, genç nüfusu nasıl burada tutarız. Aş vermeyen toprak göç verir. Gençlerin arayışları farklı olabilir ama en temel mesele iş. Kazanç elde edebilecek ortamın oluşması. Burada önceliklerimiz olacak. Ilgaz tüm Türkiye’nin markası bilmeyen yok. Orayla ilgili olarak neler yapabiliriz onlarla ilgili gayretlerimiz olacak. Eğitim önemli. Eğitime farklı eğileceğiz. Başarı nasıl artar bunlarla ilgili gayretimiz olacak. Emniyet asayiş genel olarak gayet iyi görünüyor. İnsanın olduğu yerde olabilecek hadiseler ilimizde var ama genel manada huzurlu bir yerde yaşıyorsunuz” dedi.

Karşılıklı sohbet havası içinde geçen toplantıda basın mensupları ilin sorunlarına değinerek, yaşanan bir çok sıkıntının ile zarar verdiğini aktardı.

Yapımı 11 yıl süren ve açıldığı günden beri bir çok sorun yaşayan Çankırı Devlet Hastanesi konusuna da değinen basın mensupları, yeni yapılacak hastanenin yeri konusu ve mevcut hastanede yaşanan sorunları da dile getirerek, “Bu süreçte maalesef en büyük sıkıntıyı yine vatandaşlar çekiyor” dediler.

TMO tarafından Süleymanlı köyünde yapılan ve zeminde meydana gelen çökmeler nedeniyle kullanılamayan siloları da dile getiren basın mensupları, geçiminin büyük bir kısmını tarım oluşturan ilimizde bu yaşanan sıkıntının çiftçi açısından sıkıntı yarattığını belirtti.

Çankırı turizmi açısından en önemli yer olan Ilgaz konusunu da dile getiren basın mensupları, tesisleşme konusunda çok geri kalındığını aktararak, “Dağın öbür tarafı yapılan yatırımlarla büyüdü, dağın bu tarafı ise maalesef aynı yatırımları göremedi. Yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle elindeki tesisi bile değerlendiremedi. Bölgenin en güzel kayak merkezi olan Yıldıztepe her türlü yatırıma açık olmasına rağmen bu değerlendirilemedi” dediler.

BENZER HABER  ÇAKÜ Kütüphanesi Kitap ve Elektronik Kaynaklarını Halka Açıyor

Bölge illerinin çoğunda kamu ve stk’ların ortak hareket ederek illerine gerekli yatırımları aldığını da aktaran basın mensupları Çankırı’da bunun başarılamadığını, bundan sonraki süreçte herkesin taşın altına elini koyarak ilin geleceğine yönelik proje ve çalışmaları hayata geçirmesinin önem arz ettiğini dile getirdiler. Günü birlik değil ilin önümüzdeki 25-50 yıllık geleceğini ilgilendiren plan ve projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini de vurgulayan basın mensupları, bu çalışmalarla dışa göçün tersine çevrilebileceğini belirttiler.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş