Üniversite Öğretim Üyeleri Japonya’da

Karatekin Üniversitesi öğretim üyeleri, Japonya’da 7-9 Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen ICAPA 2011 sempozyumuna katılarak sözlü bildiriler sundular.

 

Yaklaşık 10 ülkeden 40’ın üstünde öğretim üyesinin katılımı ile gerçekleşen sempozyuma Karatekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ömer Çakır, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Hasan Akça ile Edebiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ömer Bozkurt ve Yrd. Doç. Dr. Şahin Doğan katıldı. Üniversitemizi başarıyla temsil eden öğretim üyelerinin bildirileri dikkat çekici bulundu. Doç. Dr. Ömer Çakır’ın sunduğu “Reflections of Ertuğrul Tragedy in Turkish Literature” ( Ertuğrul Faciasının Türk Edebiyatındaki Akisleri) adlı bildiri üzerine bazı haber ajansları kendisi ile röportaj yaptı.

 

Türk-Japon dostluğunun başlangıcını oluşturan Ertuğrul Firkateyni 1890’da 609 kişilik mürettebatı ile Japonya’yı ziyaret etmiş; dönüş yolunda ise batmış ve 540 askerimiz Japon sularında şehit olmuştu. Öğretim üyelerinin verdiği bilgiye göre Japonlar Türklere karşı büyük bir sevgi ve dostluk duyguları besliyorlar. Sempozyumun sosyal programı kapsamında, Türk ve Japon müziğinden örnekler sunuldu; II. Dünya Savaşı’nda atom bombasının atıldığı Nagazaki şehri gezildi.