23 Ekim 2020

TÜRK KIZILAY ve AFAD’tan ilimize bir proje daha

Türk Kızılay Çankırı Şubesi ve AFAD Çankırı İl Müdürlüğü ortaklaşa hazırladıkları proje ile KUZKA’dan destek alarak Tarım İşçilerine modern yaşam alanları oluşturdular.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen “ COVİD-19 ile Mücadele Dayanıklılık Proğramı” kapsamında AFAD Çankırı İl Müdürlüğü, Türk Kızılay Çankırı Şubesi  ve Çankırı İl Tarım Müdürlüğü birlikte  “Çankırı Merkez Germece Köyü Mevsimlik Tarım İşçileri Konaklama Tesisi” projesini hazırladılar.

KUZKA tarafından onaylanarak destek almaya hak kazanan proje kapsamında  30 Adet 2+1 Konteyner, 1 adet 7 üniteli  tuvalet  Konteyner, 60 adet çift katlı ranza ve 60 adet çelik dolap  temin edilerek Germece Köyü Kızılırmak Yolu üzerindeki alana  altyapısı da tamamlanarak bir yaşam alanı oluşturuldu. Daha önce ilkel şartlarda çadırlarda yaşayan tarım işçileri modern yaşam alanlarına kavuşmuş oldu. Ayrıca konteynerların içerisine yatak, nevresim takımı, temizlik ve hijyen seti ve mutfak eşyaları Türk Kızılay tarafından temin edildi.

Konu ile ilgili Türk Kızılay Çankırı Şube Başkanı Ahmet Ulusoy şu açıklamayı yaptı;

“Hatırlanacağı üzere geçen yıl Kızılırmak ilçemizde  aşırı yağışlar neticesinde tarım işçilerimizin bulunduğu alanı sel basmış ve işçilerimiz  oldukça sıkıntılı günler geçirmişti. Yine AFAD ve Türk Kızılay işçilerimizin yardımına koşmuş bir nebze olsun onları rahat bir ortama kavuşturmuştu. Bu tür olayların yaşanmaması için düşünülen Konaklama Tesisi İnşallah imkanlarımız ölçüsünde  ilimizin birkaç noktasına daha kurma gayreti içerisinde olacağız.

Ayrıca bu projenin asıl amaçlarından bir tanesi de tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan COVİD-19 salgınına karşı tarım işçilerimizi ve ailelerini korumaktır. Bu kapsamda kısa zamanda alanımızın etrafı tel örgüyle çevrilerek ve kamera sistemi kurularak  önce güvenli bir ortam oluşturulacak, işçilerimizin tek noktadan alanı girişi sağlanacak ve tarlalardan gelen işçilerimizin ateş ölçümü yapılacak, yine tesisimizde dezenfektan çalışmaları sürekli yapılacak ayrıca tüm ailelerimize el dezenfektanları ve hijyen malzemeleri dağıtılarak salgından korunmaları sağlanacak.

BENZER HABER  Ahilik Haftası nedeniyle Vali Özcan’ı ziyaret ettiler

Yıl içerisinde ağırlıklı  Buğday, Kavun ve Pirinç  olmak üzere üç ürünün kaldırıldığı Kızılırmak bölgemizde  Tarım işçilerimizin modern şartlarda ve sağlıklı bir şekilde  yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak için hazırladığımız proje de bizlere büyük destekleri olan başta  valimiz sayın  Abdullah Ayaz beye,  AFAD İl Müdürümüz  Abdullah Özçelik beye, Tarım İl Müdürlüğümüze ve mali destek sağlayan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansımıza teşekkür ediyor, projemizin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş