10 Temmuz 2020

“Teknoloji bağımlılığı da uyuşturucu bağımlılığı kadar tehlikeli”

IMG_1053 Bağımlılık ile mücadele il koordinasyon kurulu toplantısı dün Vali Hamdi Bilge Aktaş başkanlığında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda öne çıkan konu teknoloji bağımlılığı oldu.
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sekretaryası yürütülen Bağımlılık ile mücadele İl Koordinasyon toplantısı kurul üyelerinin katılımı ile dün gerçekleştirildi.
“Çağımızın en önemli sıkıntılarından birisi, belki de en başta geleni bu” diyerek programın açılış konuşmasını yapan Vali Hamdi Bilge Aktaş, “Yani sebze ve meyve pahalılığından daha önemli bir konu bu. Onun için herkes üstüne düşeni yapmalı. Bu konuda bilinç artırmak gerekiyor. Ama bunu yaparken de dikkatli davranmak gerekiyor. Onun için okullarda eğitim yapılırken içki, uyuşturucu gibi konular artık net olarak işlenmiyor, çocuklarımızın ilgisini çekmemek için. Doğru yöntemleri bulmak gerekiyor” dedi.
Vali Aktaş, madde bağımlılığının 30-40 yılda yaşanan iç göç nedeniyle artığını sosyal yaşam konusunda sıkıntıların yaşadığını, çocukların yalnız kaldığını ve insanların bir birlerini tanımadığını dile getirdi.
Vali Aktaş’ın açılış konuşması sonrasında İl Sağlık Müdürlüğü sekretarya sorumlusu sosyal çalışmacı Ali Karataş tarafından 2018 yılı çalışmaları, bağımlılık ile mücadele il kurulları ve uyuşturucu ile mücadele 2019-2023 yerel eylem planı hakkında bilgi verildi.
Karataş yapılan çalışmalarla ilgili olarak; ” İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından; Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimleri kapsamında kurslar açılarak sertifikalı eğitimler düzenlenmiş; okullarımızda da Rehberlik Öğretmenleri aracılığıyla “Bağımlılık ile Mücadele” eğitimleri yapılmıştır.
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından; Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli personellere “Madde Kullanım Bozukluğunda Acil Yaklaşım Eğitimleri” düzenlenmiştir.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı kapsamında eğitim çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesindeki yasa dışı kenevir ve haşhaş ekimine müsait arazi kesimi ve daha önceki yıllarda izinsiz olarak kenevir ekimi yapılan yerlerin kontrolünü yapmak amacıyla Narkotik Tespit ve Değerlendirme Planlarının hazırlanmasına başlanılmıştır.
İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Narko-Rehber farkındalık eğitimleri düzenlenmiştir. Narko Uygulama kapsamında metruk binalar ve çevrelerinde denetimlere devam edilmektedir.
Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından hakları denetimli serbestlik kararı verilen ve infazı devam eden yükümlülere eğitim ve iyileştirme çalışmaları kapsamında 10 oturumluk SAMBA (Sigara Alkol Madde Bağımlılığı Farkındalık Programı) düzenlenmektedir.
Kredi ve Yurtlar İl Müdürlüğü tarafından kurum yurtlarında kalan öğrencilere yönelik olarak farklı tarihlerde “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” konulu seminerler düzenlenmiştir.
Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından:
“Sağlık İçin Pedalla” projesi gerçekleştirilmiş; Uluyazı Kampüsü içerisinde bulunan bir ağaç ışıklandırılarak “Yeşilay Ağacı” oluşturulmuştur. Ağacın üzerine bağımlılıklara karşı farkındalık oluşturan notlar asılarak etrafı da bağımlılık temalı pankartlar ile çevrelenmiş; “Yeşilay Duvarı” oluşturularak üzerine öğrenciler tarafından el baskısı yapılarak çeşitli sloganlar yazılmıştır.
Ruh Sağlığı Kliniği tarafından 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü etkinliği kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik “Madde Kullanımı ile Mücadelede Psikososyal Desteğin Önemi” konulu seminer verilmiştir” dedi.
Gerçekleştirilen programda söz alan Emniyet Müdürü Saadettin Aksoy, bataklıkta değil yeşil alanlarda sinek arandığını dile getirerek, “Müftülüğümüz vaaz veriyor ama uyuşturucu kullananlar camiye gitmiyorlar. Yani camide vaaz verdiğimiz kitle bizim hedef kitlemiz değil. Yani biz bataklıkta değil yeşillendirilmiş yerlerde sinek arıyoruz. Onun için biraz yanlış yolda gidiyoruz. Bunlarda gerekli fakat asıl, gazino, kafeler gibi yerlerde uygulama yapalım”
Uyuşturucu kullananlarda pek tutuklama olmadığını da dile getiren Aksoy, “Adli kontrol veriliyor ya da direk serbest bırakılıyor. Bu adli kontrolün çerçevesi genişletilebilir mi? Karakola imza vermenin yanında mesela haftanın şu gününde müftülüğe giderek şu hocayla görüşeceksin ya da sağlık müdürlüğüne giderek şu doktorla görüşeceksin gibi adli kontrolün çerçevesini değiştirebilir miyiz? Hakimler bunu genişletebilirse sağlıklı olabilir diye düşünüyorum” dedi
Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak ise “Uyuşturucu kullanımı temel olarak ertelemeye tabi. Temel mantığı onun tekrar kazandırılması. Amaçlanan şey her uyuşturucu kullananı hapse atmak değil” dedi
Çankırı İl Müftüsü Bürhan Keleş, kurum olarak uyuşturucu ve madde bağımlığı ile mücadele noktasında her türlü çalışmaya destek vereceklerini dile getirdi.
Gerçekleştirilen programda söz alan Genç Oluşum Derneği sorumlusu ise madde bağımlılığının toplum açısından çok önemli bir sorun olduğunu fakat uyuşturucu kadar önemli bir sorunun ise teknoloji bağımlılığı olduğunu dile getirdi.
Teknoloji bağımlılığının da önemli bir sorun olduğunu aktaran Vali Aktaş, “Artık küçük çocukların bile eline telefon veriyor ebeveynleri. Gelecek için büyük tehlike arz ediyor bu durum. Madde bağımlılığı kadar tehlikeli” dedi.
Her şeyin ailede başladığını dile getirerek konuşmasına başlayan Yeşilay Çankırı sorumlusu Mehmet Bozkurt, teknoloji bağımlılığı konusuna değinerek, Aile teknoloji bağımlısıysa, çocukta başlıyor. Çünkü çocuk ilk önce ailesini örnek alır. Ailelerde artık iletişim yok” dedi.
Sosyal medya konusunda da uyarıda bulunan Bozkurt, “Teknolojiyi kullanırken paylaşımlara dikkat edelim. Çünkü bir çok kişisel ve özel konularınızı başkaları görebilir” dedi.

BENZER HABER  Aşkı huzurevinde buldu
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş