26 Ocak 2021

Tekin, ” Bir kanlı savaşın ortasındayız”

chp (3) Cumhuriyet Halk Partisi Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin Afrin operasyonuna değinerek, yaşanan bir çok şeyin vatandaşlardan haberdar olmadığını dile getirdi.
CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin dün gazetemizi ziyaret ederek gazetemiz imtiyaz sahibi Kazım Kayıkçı ile bir süre sohbet etti.
Gerçekleştirilen ziyarette Afrin operasyonuna değinen Tekin, “Öncelikle Devletimize , Afrin’deki Türk Silahlı Kuvvetleri’mize başarı, Şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize şifa dileyerek sözlerime başlamak istiyorum” dedi
“Bizler Türk vatandaşı olarak yabancı basını izlemiyor izleyemiyouz!” diyen Tekin, “Ülkemizle ilgili gelişmeler yurt dışında farklı yorumlanıyor oysa bizler farklı yorumluyoruz.
Onlar, ne derlerse desinler biz Silahlı kuvvetlerimize başarılar diliyoruz Türkiye’nin Suriye’ye girmesine soğuk bakıyorlar.
Kullanılan güçle ve oradaki savaşın gelişimiyle ilgili medyamızdan çok ayrı haberler veriyorlar. Türkiye’yi destekleyen yok gibi. Aksine her geçen gün aleyhimize gelişiyor gibi geliyor bana! Biz bunlardan haberdar değiliz.
Özellikle havuz medyası söylenenlerden başka bir şey yazamıyor. Yazdıkları da abartılı methiyeler! Afrin’deki gerçek durum ile yurttaşlarımıza aktarılanlar aynı mı? Doğrusu bilemiyoruz. Adı konulmamış bir sansür olduğu belli! İnsan kendi kaynaklarına güvenemezse nasıl dünya ile ilişki kurabilir?”
“40 güne yakın bir zamandır şehitler veriyoruz” veriyoruz diyen Tekin, “Gazileri ziyaret ediyoruz! Topların, tankların atışlarını izliyoruz.
Ruslar hava sahasını açarsa uçaklarımızın uçtuğunu öğreniyoruz.
Arada ABD ile sertleşiyoruz. Adeta film gibi!.. Bir biz, bir onlar peşrev çekiyor…
Bir kanlı savaşın ortasındayız. Mehmetçik nöbette. Analar heyecan ve gözyaşı ile ayakta, içleri parçalanıyor.
Tedirgin bekleyiş sürerken Meclis’te AKP’nin tek derdi; MHP’yi kurtarmak, RTE’yi başkan yapmak! Aklıma da yapılanlar sanki içeriye dönük bir senaryo gibi geliyor Ordumuz savaş da akp genel başkanı üçüncü Dünya Ülkelerine gezide ve akp li başbakan da seçim için il il ilçe ilçe propaganda peşin de bumu millilik bumu milliyetcilik. Siyaset sadece buna kitlenmiş!.. Gerisi hikaye!” dedi.
“İş öyle kontrolden çıktı ki” diyen Tekin, ” Geçenlerde il kongrelerinin birinde AKP Genel Başkanı attığı nutuk sırasında, yanı başında duran üniformalı 8/10 yaşlarındaki bir kız çocuğuna dönerek; “Türk bayrağı da cebinde, şehit olursa bayrağı da inşallah üzerine örtecekler!” diye konuştu. Bu söylem, ülke birliğini tehdit eden ciddi bir tehlikeyi işaret ediyordu!” dedi
Çocuk istismarı konusuna da değinen Tekin, “AKP’nin 16 yıllık iktidarı döneminde, 6 yaşındaki kız çocuklarını istismar eden bir ortamın yaratıldığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 9 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceğine dair fetvalar verdiği bir süreçte, küçük bir çocuğu savaşa gitmeye teşvik etmek en hafif deyimle aymazlıktır.
Üstelik, ölümü de kutsallaştırmak bu ülkenin geleceğiyle oynamaktan başka bir şey olamaz!.
Ne büyük ihtirastır ki, küçücük çocukları bile kullanmaktan geri durmuyorlar, ilahiyatcı bir Akademisyenin kurtuluş savaşı zamanın da camileri ahır yaptılar diye yalan söyleyen, vatandaşları kin ve nefrete sevk eden, yine kurtuluş savaşın da keşke yunan galip gelseydi diyen soytarıya sen ne diyorsun diyemeyenler neye hizmet ettiklerini biliyorlar mı, geçmişine bu kadar ihanet neyin nesi neyin aymazlığı…
Bu yapılanlardan ülkeye fayda gelmez!..
Gelse gelse “ölüm makinalarına dönüştürülmek istenen dindar ve kindar bir gençlik ortaya çıkar!..” dedi
Uygulanan politikaların yanlış olduğunu da aktaran Tekin, ” Baştan sona yanlış politikalarla yıllardır komşularımızın iç işlerine karıştık. Emperyalistlerin çıkarlarına hizmet ettik. ABD ve Rusya ile oynaştık. Onlar da bizi kullandı.
Ortada kalan, masalara yalvararak oturan bir konumdayız! Söylediklerimizin ve ortaya koyduğumuz kırmızı çizgilerin tersini yapan durumdayız! Şimdi de kendi yarattığımız “terör canavarlarını yok ediyoruz” diyerek, hamaset yapmaya çalışıyoruz!..
Bu savaş, giderek bizi içine çeken bataklığa dönüşüyor. Buradan kahramanlık hikayeleri çıkarmaya çalışırken korkarım ki, bölgenin ve de ülkemizin ekonomik ve siyasal çöküşünün nedeni olacağız!..
Ve yetiştirilen bu gençlerin de ilk hedefi ise, çocukluklarını yaşatmayan, sevgiden uzaklaştıran, ölümle tanıştıran ve dünyayla arasını açan bu günkü AKP anlayışı olacaktır!” dedi
“Savaşın sonucu nereye varacak? hala aydınlatıcı ve inandırıcı bir açıklama yapılamıyor” diyen Tekin, “Her gün sabahtan akşama kadar AKP Genel Başkanı ve AKP’li Başbakan, devletin tüm imkânlarını kullanarak, ağız dolusu laf ediyor. Ama bırakın geleceği, yarınla ilgili bir tek güvenilir söz söyleyemiyor…
Yaratılan baskı ve tüm zorlamalar birinin, değişen rejime göre “tek adam” olması için yapılıyor”
Ülke ekonomisinin kötüye gittiğini de ifade eden Tekin, “Ekonomi felaket. Zaten kırılgan olan, üretmeyen ve de borç alarak ayakta duran ekonomi daha da kötüye gidiyor. Savaşın maliyeti yavaş yavaş halka yansıtılmaya başlandı. Vergiler artıyor.
Her gün her şeye zam geliyor. Daha ne kadar bu pembe hayat sürer bilinmiyor? Çok sürmeyeceği de açık! Nitekim elimizde kalan son miraslarımızda satışa çıkıyor. Çiftçiyi ayakta tutan 14 şeker fabrikası satılıyor. Bu satışın 2 nedeni var.
Birincisi; malum savaş ekonomiyi çökertiyor! İkinci nedeni; tüm dünya tarafından insan sağlığına doğrudan zararlı olduğu ve kanserojen varlığı nedeniyle üretimi durdurulan hatta fabrikaları sökülerek ülkelerinden çıkarılan nişasta bazlı şeker üretimine gelir sağlamak!..’’ABD dışişleri bakanı Telırsın’ın isteği ilemi emri ilemi belli değil’’
Bilindiği gibi AKP iktidarının önceki maliye bakanlarından birinin çocukları, bilim insanları ve üreticilerin karşı çıkmasına rağmen Bursa’da yabancılar adına böyle bir tesis kurmuşlardı. Yani bilinen yandaş kazansın oyunu!” dedi.
Özelleştirme konularına da değinen Tekin, “AKP’nin BOR Şeker Fabrikası’nın özelleştirme adı altında yok pahasına elden çıkarılmasına CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’ i sonuna kadar destekliyeceğiz destekçisi olacağız.
e diyor ki; “Türkiye’de özelleştirme mantığı ile milli olan, yerli olan her şeyin canına okundu. Adı milli ve yerli diye söylenen ama bugün yediğimiz içtiğimiz giydiğimiz her şey ithale dayalı. Bu kararla şeker fabrikaları kapatılacak. Dünyada kabul edilmeyen nişasta bazlı şekere ayrılan kota ise de yüzde 15 den, yüzde 50’ye çıkarılacak!..”
Şeker pancarından üretilen yerli şekerimize son verip, şeker kurumunu kapatarak ABD patenli kargill şirketinin ürettiği ‘’bütün hastalıkların anası olan’’şeker kamışı tatlandırıcısına masum halkımızı mahkum etmek İşte şekerdeki oyun bu!
Mevcut iktidarın vatandaşların sağlığına önem vermediğini de aktaran Tekin, “Bu günkü iktidar, her zaman olduğu gibi toplumun sağlığına hiç önem vermiyor. Yandaşın cüzdanı, gencin, çocuğun yaşamından daha önemli!.
O nedenle kindar ve dindar genci gözünü kırpmadan ölüme teşvik edebiliyor!..
Şehitlik mertebesini övüyor. Suriye Devleti için bir terör örgütü olan ÖSO’yu Kuvayı Milliye ile eşdeğer tutabiliyor.Önceleri operasyon dediği, sonra işi büyütmek için savaşa çevirdiği Afrin ile Kurtuluş Savaşı’mızın tüm değerlerini bir görüyor! 18 adayı Yunanistan’a bıraktığını unutuyor! Bu anlayış, destan yazmış Türkiye halkına saygısızlık etmekten başka bir şey değil!” dedi
Tekin, ayrıca, “Görülen o ki; AKP’nin attığı her adım sermayenin, emperyalist yayılmacılığın işine yarıyor.
Şaşırılmamalı ve BOP eşbaşkanı olunduğu açıklamaları unutulmamalı!..
Adım adım laik demokratik Cumhuriyet’in yerine, “ılımlı İslam’a yüzü dönük,” emeğin sömürüldüğü, Ortadoğu’da emperyal çıkarlara hizmet eden bir yönetimin kurulmaya çalışıldığı artık görülmeli!..
Çocuklarımızın ölüme gitmesine de, şeker fabrikalarımızın yani son mirasımızın çıkarcılara yedirilmesine de dur demeliyiz!
Tıpkı koca Nazım Hikmet’in yazdığı gibi!” dedi

BENZER HABER  "İlk eğitimin verildiği yer aile ocağıdır"
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş