26 Ekim 2020

TARSİM, zarar gören çiftçiye 3 milyon 700 bin TL ödeme yaptı

tarsim (7)TARSİM bilgilendirme toplantısı dün Çankırı Ziraat Odası toplantı solunda gerçekleştirildi. TARSİM Ankara Bölge Müdürü Hanifi Can, Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Halil Tekin, Çankırı Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Cahit Gökmen, muhtarlar ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirilen TARSİM bilgilendirme toplantısında, tarım sigortasının önemine değinildi.
Gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Çankırı Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Halil Tekin, “Bildiğiniz üzere devletimiz TARSİM bünyesinde zarar gören bütün çiftçilerimizin zararlarını karşılamakta” dedi
TARSİM’in önemine değinen Tekin, “Evimizi arabamızı nasıl sigortalatıyorsak, ürünümüzü de sigortalayarak kendimizi doğal afetlere karşı güvence altına alacağız. Tarım çok riskli bir sektör. Bunu üstü açık bir fabrika olarak görebiliriz. Nasıl üstü açık bir fabrika, yağmurdan, güneşten, doluda zarar görebiliyorsa, tarımında da yarın ne olacağı belli değil. Küçük bir meblağ ile ürünlerimizi sigortalatırsak, başımızı yastığa koyduğumuzda rahat uyuyabiliriz” dedi.
Çankırı’da poliçe bakımından büyük artış sağlandığını da aktaran Tekin, “Çankırı Ziraat Odası ve Çankırı Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2019 yılında 17 tane toplantı yapmışız. Bunun da verimini aldığımızı düşünüyorum. 2018 ile 2019 yılını karşılaştırdığımızda; poliçe sayısında 7 binden 18 bine çıkmışız. Alan olarak 96 binlik dekardan 145 bin dekara çıkarmışız. Büyük baş hayvanda 6 binden 17 bine çıkmış, küçük baş hayvanda ise 5 binden 16 bine çıkmış. Bakanlığımızın desteği de yüz milyondan 210 milyona çıkmış. Zarar kapsamına ödenen miktara baktığımızda ise 2 milyon 300 binden 3 milyon 700 bin TL’ye kadar çıkmıştır. Bu sizlerin sayesinde. Bunu daha da artırmamız gerekiyor” dedi.
2019 yılında poliçe sayısının 17 bine ulaştığını ve 2020 hedeflerinin 30 bin olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan TARSİM Ankara Bölge Müdürü Hanifi Can, “Tabiki bunlar sizin faydanıza olan şeyler” dedi.
“Sizler çok önemli bir iş yapıyorsunuz. Gıda üretiyorsunuz” diyen Can, “Dünyada 800 milyon insan, Türkiye nüfusunun 10 katı insan bugünü aç geçirecek. Buna karşılık 600 milyon insanda obezite ile mücadele ediyor. Türkiye bu işin kötü bir yerinde değil. Bazı kıstasları göz ardı edersek kendi kendine yeten ülkelerden biri. Bu böyle devam edecek mi? sorusu arz ediyor. İklim bilimciler 2050 yılında Türkiye’nin güney kısmı yanı Çukurova Bölgemiz Mısır’ın Başkenti olan Kahire’nin iklimi gibi olacağını söylüyor. Kahire’nin ikliminde bugün Çankırı’da yetişen ürünlerin hiçbirini yetiştirme şansımız yok. Bunun tedbirleri ilgili kurumlar tarafından alınıyor. Para karın doyurmuyor. Paranız olsa bile bazen gıda almanız mümkün olmayabiliyor. Dünyada bugün buğdayın tonunu 200 dolar civarında satıyor. Biz buğday üretmezsek tonuna bin dolar versek bile bazen vermeyecekler. Bunun için sizin yaptığınız iş çok kıymetli” dedi.
TARSİM’i n işleyişi hakkında da bilgi veren Can, , “Tarım sigortası yaptırıldığı zaman sizin tarımsal sürdürülebilirliğimizi sağlıyor. Kredi kullandık, traktörü mazot, lastik, tarım mücadele ilacı vb. aldık. Bunların ödemesi geliyor. Sigortamız yok, dolu yağdı. Ödemeyi nasıl yapacağız?. İşte bu noktada TARSİM sizin yanınızda.
TARSİM sizin adınıza devletin kurduğu bir kurum. Kar amacı yok. İmece usulü ile çalışıyor. Her yıl yüzde 20 büyüyoruz. Poliçe sayılarına bakıldığı zaman Dünyada 2-3. sıradayız.
Azerbaycan’da TARSİM’i kurduk, 30 ülkede kurmak içinde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Konuşmaların sonunda ise soru cevap bölümüne geçildi.

BENZER HABER  Senelik hedefi 5 ay da yakaladılar
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş