26 Ocak 2021

“Söylentilere inanıp ilaç kullanmayanların durumları çok ağırlaşıyor”

Korona virüs konusunda basın mensuplarını bilgilendiren Vali Abdullah Ayaz, önemli bir konuya dikkat çekerek, bazı vatandaşların verilen ilaçları kullanmadığını ve bunun sonucunda daha fazla ağırlaştıklarını dile getirdi.

“Verilen ilaçların kullanılmasıyla ilgili herhangi bir tereddüt olmasın” diyen Vali Ayaz, “Vatandaşların bu ilaçları kullanmadığı, böyle olunca durumu iyi olduğu için eve gönderilen ancak 3 gün sonra ciğerleri tutulmuş halde hastaneye gelen hastalarla karşı karşıya kalıyor arkadaşlar onun için sağlık bakanlığında bilim kurulu var bu işin uzmanı onlar insan bir araya geliyor. Bunca ayın tecrübesiyle yani yaklaşık 7-8 aylık tecrübeyle hangi ilaçların kullanılacağıyla ilgili olarak kararlar alıyorlar. Sürekli olarak gelişmeler takip ediliyor. Bunlara rağmen televizyonda sosyal medyada izlediklerinde vatandaşlarımızın kendilerine verilen ilaçları kullanmaması gibi bir durumun söz konusu olması gerçekten üzücü. Bu tabloyu ağırlaştırıyor. Ciğerlerinde herhangi bir problem yokken testi pozitif çıkmış olarak  ilacı verilerek evine yerleştirdiğimiz vatandaşımız 3-5 gün sonra ciğerleri tamamen tutulmuş halde durumu çok daha ağır, artık hastaneye yatıp oksijen desteği alması  gerekir bir halde tekrar bize dönüş yapıyor. Bir kere daha uyarıyoruz lütfen doktorlarımıza güvensinler arkadaşlarımız can siperane bu konuda uğraş veriyor. Bilim insanlarımız tüm dünyadaki gelişmeleri takip ederek hangi ilaçları kullanacaklarına karar veriyorlar. Korona virüsün dünyada tedavi ilacı yok. Bütün ülkeler bu hastalığı iyileştiren farklı ilaçları kullanarak bu günlere kadar geldiler ve devam ediyorlar. 3 aşağı 5 yukarı tüm dünyada kullanılan ilaçlarda zaten aynı.  Bilim kurulu bunlara karar veriyor.  Vatandaşın bu konuda çekincesi hem kendi hem bizim için çok ağır bir tabloyu ortaya çıkartabiliyor. Bugüne kadar iyileşenler, atlatanlar, yoğun bakımdan  çıkanlar o ilaçlar sayesinde çıktı. Yoksa falan otu yiyerek, filan şurubu içerek çıkmadılar.

BENZER HABER  Çankırı’nın Nüfusu 10 Bin Azalacak

Ülkemizde 96 yaşında taburcu ettiğimiz hastamız da var. İlimizde de 65 yaş üzeri çok sayıda hastamız iyileşiyor. Evde iyileşenlerde var. Yani 65 yaş üzerinin hepsi ölecek, gençlerin hepsi kurtulacak diye bir şey yok. Vefat eden doktorumuz 46 yaşında hemşiremiz 45 yaşındaydı. İlaçlarla ilgili benim ifade etmek istediğim bu.  Zaten böyle söylentiler nedeniyle insanlar bu ilaçları kullanmıyorlar, sonra ciğerleri tutuluyor. Ama 65 yaş üzeriyle ilgili olarak temel risk, o yaştaki vatandaşlarımızın farklı rahatsızlıklara sahip olmaları bu sebeple tablonun onlar için ağır seyrettiğiydi. Binlerce 65 yaş üstü vatandaşımız iyileşti ve taburcu oldu. Verilen ilaçlarla ilgili olumsuz bir bulgu olsa zaten sağlık bakanlığı bunları rehberden çıkartır. Bu insanların bir kısmında kalp var şeker tansiyon gibi farklı rahatsızlıkları var” dedi

 

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş