21 Ekim 2020

Son 17 Yılda Çankırı’ya 9 Baraj 4 Gölet Yapıldı

çankırı-göletDevlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Çankırı’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, “Çankırı ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda kente çok önemli yatırım yapıldı. Çankırı şehir merkezine yıllık 15,02 milyon m3 içme suyu sağladık. 364 bin kişinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. 9 baraj ve 4 gölet inşa ettik. 204 170 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 153 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 38 derenin ıslahını tamamladık.

Sulama Projeleri Bölge İçin Kalkınmanın Anahtarı
Son 17 yılda tamamlanan 17 adet sulama tesisi ile toplam 204 170 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlandı. Böylece çiftçilerimize yıllık 153 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı. Ayrıca Çankırı’nın bereketli topraklarına 24 adet daha sulama tesisi yapılması planlanmaktadır.
Çankırı’nın su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle Çankırı’ya son 17 yılda 9 baraj ve 4 gölet yaptık. 5 adet barajın ( Devrez Kızlaryolu Barajı, Korgun Karatekin Barajı, Korgun Yolkaya Barajı , Orta Kalfat Barajı , Şabanözü Kutluşar Barajı ) ve 1 göletin (Kurşunlu İğdir Göletinin) inşaat çalışmaları devam ediyor.

Çankırı’da bugüne kadar 7 adet içme suyu tesisi tamamladık. Bu tesisler ile Çankırı şehir merkezine yıllık toplam 15,02 milyon m3 içme suyu temin ediyoruz.

Çankırı İçin Taşkın Koruma Tesislerinin Önemini Biliyoruz
Çankırı için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 17 yılda 38 adet dere ıslah tesisi yaparak Çankırı şehir merkezi ve 36 meskûn mahal, 50 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 1 adet taşkın koruma tesisinin yapımına başlandı”

BENZER HABER  500 Kişi İşbaşı yapacak
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş