10 Temmuz 2020

“Siyaset Akademisi” Etkinliği Gerçekleştirildi

IMG_8681 AK Parti Çankırı İl Başkanlığı tarafından Siyaset Akademisi etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
STK’larla yapılan kahvaltının ardından Siyaset Akademisi programına geçildi. Burada konuşan Belediye Başkanı İrfan Dinç, eğitimin önemine vurgu yaparak “Siyaset akademisi bizlerin bilinçli siyaset yapmamız adına önemli bir aktivite. İlgi duyduğunuz için, zaman ayıracağınız için hepinize teşekkür ediyorum. Adım gibi siyaset yapma adına önemli bir çalışma. Eğitimle ilgili ciddi modeller oluşturduk. Çocuk akademimiz dünya ile yarışıyor. Rusya başkanı geçenlerde bir açıklama yaptı. Dünya’nın her tarafını füze ile vurabileceklerini söyledi. Bizde öğle beyinler var ki Dünya’nın değil, diğer gezegenleri de vuracak füzeler yapacak ufukları açmak zorundayız. Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşlarına yakışan vizyon budur. Partinin sırtına yük oluyorsak bizden bir şey olmaz. Bir şeyler yapabiliyorsak, farklı şeyler yapabiliyorsak o zaman biz bir şeyiz demektir” dedi.
1919’dan 2019’a Milletin Emrinde Aydınlık Geleceğe” sloganı ile gerçekleştirilen Siyaset Akademisi programını yaptıklarını belirten İl Başkanı Celal Kaman, “Partimiz, kuruldun yıldan günümüze kadar her zaman bir okul misyonu yürütmüş, yetiştirdiği siyasetçiler ile ülkemizin siyasetine yeni bir soluk getirmiştir. Bir eğitim kurumu gibi çalışan partimizin en büyük faaliyetlerinden birisi Siyaset Akademisi’dir. Geniş katılımlı ve kapsamlı faaliyetlerimizden birisi olan Siyaset Akademisi, seçmenlerimizin partimizle bağını kuvvetlendirmek, siyasete yönelik halkımızın ilgisini artırmak, katılımcılarımızın tarih, siyasal tarih ekonomi dış politika gibi alanlarda uzmanlarımızca bilgilendirildiği, Türkiye geneline teşkilatlarımız aracılığı ile yaygınlaştırılan eğitim faaliyetimizdir” ifadelerini kullandı.
Siyaset Akademisi’nin herhangi bir siyasi kimlik gözetmeksizin, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını geleceğin Türkiye’sinin şekillenmesinde etkin rol üstlenecek sorumluluk sahibi vatandaşlar kılabilmek adına kendine bir görev edindiğini beyan eden Kaman,“Bu doğrultuda 2008 ve 2018 tarihleri arasında farklı fikir ve siyasal eğilimlerde olan 60 bini aşkın katılımcı Siyaset Akademisi’nde eğitimi görme imkanı bulmuş ve bu katılımcılardan 25.000’i eğitim sürecini başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanmıştır. Ülkemizde bir siyasi parti tarafından 17 dönemdir kesintisiz olarak uygulanan tek eğitim faaliyeti olan ve kurumsal bir niteliğe bürünen Siyaset Akademisi katılımcıları ve verilen eğitimin niteliği bakımında oldukça değerlidir. Ocak 2018’de, 18. Dönemi başlayan Siyaset Akademimizin bu yılki teması ‘1919’dan 2019’a Milletin Emrinde Aydınlık Geleceğe’ olarak belirlenmiştir. Bu dönem ki temel konular arasında Cumhurbaşkanımızın Dünya 5’ten büyüktür anlayışı, 2023 Vizyonu ile Yerli ve Milli Ekonomi konuları bulunmaktadır ve bu konular özellikle Dünya’dan örnekler ile somut uygulamalara dayalı bir akademik temelle işlenecektir” şeklinde konuştu.
Kaman konuşmalarına şu şekilde devam etti:
“Dersleri teorik ve uygulamalı olarak takip edecek olan katılımcıların, Dış Politika, Ekonomi, Türk Siyasal Hayatı, Sosyal Medya Kullanımı, Toplumsal Yapı ve Aile Kurumu, Temel Siyasal Kavramlar ve İdeolojileri, Siyasal İletişim, Medya Okur Yazarlığı, Teşkilat ve Organizasyon Yapılanması, İrfan Dersi başlıklarına ek olarak bu yıl Deneyim Paylaşımları bölümünde daha fazla tecrübe ve siyasi hikayeye birinci ağızdan da şahit olma şansını elde edeceğinizi bilmenizi isterim. AK Parti Siyaset Akademisi’ne katılmış olmanın bundan sonraki dönemlerde, AK Parti teşkilatlarında görev alma sürecinde önemli bir farklılık oluşturacağını de bilmenizi isterim. Sözlerime burada son verirken tüm katılımcı arkadaşlarıma göstermiş oldukları alaka ve ilgi için teşekkür ediyor bu vesile ile tüm hanım kardeşlerimin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bir kez daha kutluyorum. Siyaset Akademimizin ülkemiz ve Çankırımız için hayırlara vesile olmasını temenni ederek her birinize başarılar diliyorum”.
Ardından konuşmasını gerçekleştiren AK Milletvekili Hüseyin Filiz, “Demokrasimizi kazanırken çok mesafe yol aldık ama kolay olmadı. AK Parti dünyada birçok siyasi partiye örnek olan bir parti. Bunun sebebi liderimiz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyen liderimiz birçok reformlara imza attı. Demokrasi sandıkta çıkanın sözünün geçtiği yerdir. Atanmışın değil. AK Parti’nin siyaset anlayışı şu. Vizyon sahibi olacaksın. Liyakat sahibi olacak layık olacak, sadakat sahibi olacak, sadık adam olacak, devletine, milletine bayrağına, liderine, partisine sadık olacak. Yol arkadaşını satmayacak. Biz siyasetin anlamını hizmet siyaseti olarak biliyoruz. Hizmet ediyorsak varız Hizmet edemiyorsak yokuz. Üst üste koyacağız” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan da AK Parti’deki başarılı siyasi geçmişinden bahsetti. Karaaslan, “Cumhurbaşkanımızın gençlere ve kadınlara verdiği önemin o hassasiyetin o gün için gençlik kollarından 2 üyeyi çok henüz yaşımız gençken gençlik kollarından alıp 50 kişilik AK Parti’nin en üst düzey karar mekanizması olan Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliğine getirmesidir. Kendimi hep çok şanslı görüyorum ve hakikaten şükrediyorum. Türkiye’nin en önemli meselelerinin konuşulduğu bu ekibin 13 yıl olacak herhâlde, 7 dönemdir Merkez Karar Yürütme Kurulu üyeliğine seçilerek göreve devam ediyorum” diye konuştu.
Karaaslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bugün gençlik kollarında yetişmiş olmak benim için çok önemli ve hala kendimi aslında oraya ait hissediyorum. Benim meselem şehir. Ben şehirle ilgili çalışıyorum. Şehirlerle ilgili düşünüyorum. Hem aldığım eğitim hem de siyasette bugüne kadar edindiğim tecrübenin bir kısmını bugüne aktarma fırsatını buldum”.
Siyaseti Recep Tayyip Erdoğan’dan öğrendiğini belirten Karaaslan, “Ben çok genç yaşta hamdolsun onun yanında yetişerek siyasetin Türkiye meselelerinin, Türkiye’nin içinde geçtiği en zor dönemlerde o masanın etrafındaki 50 kişiden biri olarak o büyük tecrübeyi hala edinmeye devam ederken çünkü bu süreç bitmez bir süreç. Aynı zamanda edindiğim tecrübeyi aktarmayı çok önemsiyorum”.
“Şehrim 2023 projesi bizim için çok önemli” diyen Karaaslan, “Önümüzdeki dönemde sadece seçimler yaklaştığı için değil ama Türkiye’nin 2023 vizyonu için çok güçlü bir iddianın sahibi olan bizler açısından çok önemli bir konu.Bugün siyaseten edindiğimiz sahadaki tecrübe bir de belki akademik, belki farklı tecrübeler katmak için bugün buradayız. Bugün Çankırı’da olmanın bana öğreteceği çok şey var. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. İşte o nedenle AK Parti gibi kimilerine göre uzun ama kimilerine göre kısa çünkü 16 yıllık bir ömür aslında Türkiye siyaseti açısından baktığımızda partimizin en dinamik ve genç parti olması açısından önemli.
Bu tecrübenin bize öğrettiklerinin ve sahadaki yaşanmışlıkların yanında aynı zamanda siyaset akademisiyle birlikte bugün 18. İnci kez kapılarımızı açıyoruz” ifadelerini kullandı.
AK Parti’nin kendi kadrolarını kendi içinden yetiştiren parti konumuna geldiğini vurgulayan Karaaslan, “Bizim bugün belki aramızda farklı siyasi partilerden katılımcılarda var. Çünkü bu yapı siyaset akademisi bu parti gözetmeden açıkçası kapılarını açmış durumda bütün Türkiye’de. Bugünlerde meselemiz memleket. Bugünlerde konumuz Türkiye. Hal böyle olduğunda bütün farklılıklar bir yana memleket bir yana diyoruz. Toplumda vatan hainleri de var onları kast etmiyoruz. İşimiz ne olursa olsun bugün en iyisini yapmakla mükellefiz. Bugün her neyse yaptığımız iş onu en iyi ben yaparım deme iddiasına sahip olmalıyız. Çünkü çok iddialı bir liderimiz var” dedi.
Karaaslan, “Biz milletten güç alıyoruz. Biz diyoruz ki bu partinin adını millet koydu Adalet ve Kalkınma dedi. Biz sadece tabelayı astık partimizi kurarken 14 Ağustos 2001’de ve bugün o günden bugüne değişmeyen en önemli şey milletle kurduğumuz iletişimdir bizi en güçlü kılan tanım. 2023 güçlü bir iddiadır. Bilindiği gibi 1923 yılında Cumhuriyetimizin kurulduğundan itibaren bu ülkenin en güçlü hedefidir. Bakın burada Siyaset akademisi 1919’dan 2019’a diyor. 2019’lar 2023’ler aslında içinden geçtiğimiz bu yıllar tarihte yaşanan çok önemli dönüm noktalarının hep 100.üncü yılı. 100.üncü yıllarda ne hikmetse tarihi yeniden yazmaya çalışanlar birden sistemi ve dengeleri dizayn etmeye çalışanlar aktif oluyorlar harekete geçiyorlar” şeklinde konuştu.
Karaaslan konuşmalarına şu şekilde devam etti:
“Benim şehrim, bu şehir bizim burada Çankırılı olan sizler için tabi öncelikli olan Çankırı’nın ama onun ötesinde Türkiye’nin geleceği. Hepimiz önce kendi bulunduğumuz memleketimizle, şehrimizle ilgili gelecek planı yapan, hayaller kuran, hedefler belirlemeliyiz. Projemizin birinci etabında şehrin meydanında vatandaşımıza şehrinizle ilgili 2023 ve ötesine dair hedeflerini, stratejilerini, hayallerini soracağız. Berlin’de yaşayan bir Çankırılının Çankırı için ne düşündüğü alacağız. İstanbul’da yaşayan bir Çankırılının hala bu şehirle ilgili burada hayallerinin olduğunu biliyoruz. Keşke bizim orada da şunlar olsa dediğini biliyoruz”.
Yapılan konuşmaların ardından çeşitli ziyaretlerde bulunan Karaaslan daha sonra ilimizden ayrıldı.
Çankırı Belediyesi Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde yapılan programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Çankırı İl Başkanı Celal Kaman, Milletvekili Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç, partililer ve MHP’liler katıldı.

BENZER HABER  Hakkı Yalçın çalışmalarını sürdürüyor
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş