Salti Tuz, kendi elektriğini üretecek

Salti Tuz Fabrikası’ndaki incelemelere Vali Vahdettin Özcan ile beraber Belediye Başkanı İrfan Dinç, İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, Defterdar Durmuş Kuşak ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Şaban Küçükgümrah eşlik etti.

 

Fabrikaya, Salti Tuz Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Agra ile beraber giden Vali Özcan’ı Fabrika Müdürü Hasan Akgüç ile Fabrika ortakları karşıladı.

 

Genel Müdür Hasan Akgüç, Fabrikada üretilen ürünler, üretim kapasitesi ve çalışan işçi sayısı hakkında Vali Özcan’a bilgi sundu.

 

Çankırı`da bulunan tuz mağarasından günlük 500 ton civarında tuz çıkarıldığını kaydeden Akgüç, 12 milyon euroluk ek yatırım ile kapasiteyi 2 katına çıkartacaklarını, günlük üretimi yüzde 100 artırarak 1000 ton civarında tuz üretmeyi ve şu anda istihdam edilen 140 işçiye en az 50-60 kişi daha ilave etmeyi planladıklarını söyledi.

 

Hasan Akgüç, “Kaya tuzu deniz ya da göl tuzları gibi evsel, kimyasal atıklara maruz kalmıyor. Yerin altından çıktığı için mineraller açısından doymuş oluyor. Bu nedenle daha sağlıklı” dedi. Türkiye’de medikal tuz üretebilen tek ruhsatlı fabrika olduklarını kaydeden Akgüç, sofralık tuzun yanında, sanayi, diyaliz, kimya endüstrisi ve tablet tuz üretimi de gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

Kendi elektriklerini de üretmeyi planladıklarını anlatan Akgüç bunu doğalgaz çevrim santrali (kojenerasyon) ile yapacaklarını ve bu yatırımları 2012 Haziran ayına yetiştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

 

Bilgisayarda tuz üretiminin aşamalarını Vali Özcan’a anlatarak izleten Akgüç, fabrikanın makine aksamında bilgisayara bağlı 3 kişi ile üretim yapıldığını, diğer personelin ise paketleme ve diğer işlerde görev yaptığını aktardı.

 

Vali Özcan, yapılan yatırımların devamını diledi, tebrik ve teşekkürlerini ileterek fabrikadan ayrıldı.