23 Ekim 2020

Rektör Ayrancı Karatekin İHA Proje Ekibini Misafir Etti

iha (4)Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle Çankırı TOBB Fen Lisesi’nde yürütülen bir proje’ de askeri standartlara yakın ölçekte İHA (İnsansız Hava Aracı) üreten öğrenciler ve Okul Müdürü Nazır Şahin Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın misafiri oldu.
Çankırı Fatihi Emir Karatekin’in adı verilen, 13 Ocak 2019 Pazar günü ilk test uçuşunu yapan ve ilk Bayan İHA pilotu olan Çankırı TOBB Fen Lisesi öğrencilerinden Belinay Özçelik Rektör Ayrancı’ya araçla ilgili teknik bilgiler verdi.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı öğrencileri tebrik etti ve Türkiye’nin teknolojik bağımsızlığını elde etmek için tüm alanlarda başlattığı Dijital Dönüşüm hamlesinin konuşulduğu şu günlerde bu tür çalışmaların çok önemli ve takdire şayan olduğunu belirterek, öğrencilerin ders dışı yaptıkları bu tip teknoloji tabanlı çalışmaların, kişisel farklılıklarını ortaya koymadaki rolüne ve önemine işaret etti.
Ayrancı, üniversite olarak aracın geliştirmesi için bilimsel ve teknolojik anlamda her türlüğü desteği vermeye hazır olduklarını ve gelişmiş donanımlara sahip olan laboratuvarlarının her zaman açık olduğunu vurguladı.
Çankırı TOBB Fen Lisesi Müdürü Nazır Şahin ise teknoloji üreten bir Türkiye için teknoloji becerilerine sahip gençler yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek, okulun önüne yaptıkları pist ile birlikte Türkiye de uçuş pistine sahip tek lise olduklarını söyledi.
Karatekin İHA’nın test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten Şahin, İHA’mızı öğrencilerimiz için bir eğitim ve ARGE platformu olarak kullanacaklarını gelecekte üstün milli teknolojiyi üretecek gençler bizim öğrencilerimiz arasından çıkacak şeklinde konuştu.
Öğrencileri tek tek tebrik eden Rektör Ayrancı, çeşitli hediyeler verdi.
Öğrenciler daha sonra Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Arı nezaretinde fakültenin laboratuvarlarını gezerek incelemelerde bulundular.

BENZER HABER  Ziya Temur'dan 'Tek parti MHP' şarkısı
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş