04 Mart 2021

“Rehavete kapılmayalım, hastalık henüz bitmedi”

Vali Abdullah Ayaz, şuan itibariyle vaka sayılarında düşüşün olduğunu ifade ederek, bugüne kadarda 304 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirtti. Her ay rutin olarak gerçekleştirilen korana ilgili bilgilendirme toplantısının Ocak ayı toplantısı dün valilik binasında gerçekleştirildi.

‘Hastalık henüz bitmedi hala yeni vakalarımız çıkıyor’

Gerçekleştirilen toplantıda gündemi değerlendiren Vali Abdullah Ayaz, vaka sayılarında bir düşüşün olduğunu fakat tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Rehavete asla girmeyelim. Çünkü geçmişte bunun acısını çok çektik” dedi.

“Gönül ister ki konuyu değiştirelim ama vaziyet bir süre daha ana gündem maddemiz olan korona virüsü konuşmaya devam edeceğimizi gösteriyor” diyen Vali Özcan, “Bunun dışında da ilimizle ilgili diğer hususları sizlerle paylaşma gayreti içerisinde olacağız. HES uygulamasına girildiğinde harita üzerinden görüyorsunuz vaka sayılarımız oldukça iyi. Hastanemiz gayet rahat. Herhangi bir problemimiz yok. Ama şunu tekrar ifade ediyorum hastalık henüz bitmedi, maskeleri çıkartmaya tedbiri elden bırakmaya henüz çok erken. Onun için bir süre daha katı tedbirlerle yaşamaya devam edeceğiz. Tedbirlerin faydasını gördük bir süre daha devam edecek bu şekilde. Hastalık henüz bitmedi hala yeni vakalarımız çıkıyor. Yoğun bakımda hastalarımız var entübe hastalarımız var. Onun için tedbirleri elden bırakmayalım. Bu rahatlama bir rehavet getirmesin, her zaman korktuğumuz bu. Bunu daha önce defalarca tecrübe ettik. Herhangi bir şekilde tedbirleri elden bıraktığımızda yükselişi görüyoruz. Hastalığın en büyük özelliği kolayca bulaşması. Onun için tedbirle ilgili bir gevşeme olduğunda yeniden istemediğimiz noktalara gideriz” dedi.

“Sıram gelince bende aşı olacağım”

İl genelinde aşı çalışmalarının sürdüğünü ve sıranın kendisine gelmesi durumunda kendisinin de aşı olacağını belirten Vali Özcan, “Şu anki gündem konusu aşı. Sağlık çalışanlarımızın aşılanması tamamlandı 85 yaş üzeri vatandaşlarımızın aşılamalarına devam ediyoruz. Dün akşam itibari ile bakanlık 80 yaş üzerine çekti. Bunun için hedef kitlemizi güncelledik. 80 yaş üstümüzü aşılamaya devam edeceğiz. Şuana kadar aşı olan vatandaşlarımızda görünen herhangi bir olumsuzluk yok.  Vatandaşlarımız gönül rahatlığı içerisinde aşı yaptırabilirler. Aşı yaptırmalarını istiyoruz. Henüz aşı olmadım olabilirsiniz denildiği gün olacağım henüz bize sıra gelmedi. Sağlık bakanlığı bu sistemi kontrol ediyor. Şuanda hedefte olan 80 yaş üzeri vatandaşlarımızın hiçbir tereddüt geçirmeden aşı olmalarını istiyoruz. Özellikle o yaş grubunda herhangi bir direnç olmaması lazım. Ölen hayatını kaybedenlere tekrardan Allah’tan rahmet diliyorum. Vatandaşlarımızın çok büyük bir kısmı 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan oluşuyor. O yüzden aşılama en üstten başladı. Bu yaş grubunda kesinlikle bir direnç istemiyoruz. Aşı ile ilgili bugüne kadar herhangi bir risk görülmedi. Aşı olmamaları durumunda ortaya çıkacaktan çok çok daha az. Onun için etrafınızdakileri teşvik edin. Şuanda aşıları evde yapıyoruz. Yarım saat bekliyorlar aşılarda herhangi bir reaksiyon olup olmadığını kontrol ediyorlar. Olursa da en kısa zaman içerisinde oluyor. Vatandaşlarımızın güvenliğini de böyle maksimum seviyede tutarak şuanda aşılanmaya devam ediyoruz. Dün sabah itibari ile yen aşılar ulaştı 6.5 milyon doz. Bundan ilimize de sevkiyat olacak. Akabinin de aşılamaya devam edeceğiz” dedi.

BENZER HABER  Vali Özcan'a Duygusal Veda

Kurallara uymayanlara 2 milyon 624 bin TL ceza kesildi

Tüm vatandaşları kuralara uymaya davet eden Vali Özcan, “2020 yılı içerisinde 2 milyon 249 bin 624 lira ceza uyguladık. İlimiz için az değil. Kurallara uyulması noktasında vatandaşlarımızı uyarmaya çalışıyoruz. Uymama noktasında ısrar olursa bu konuda da ceza yazmaktan imtina etmiyoruz” dedi.

 

‘Bazı sektörlere desteklemede bulunduk’

Yaşanan sürecin birçok esnafı zor durumda bıraktığını da aktaran Vali Ayaz, “Vakıftan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen yardımlar var. Esnaf sanatkarlar odamız tarafından belirlediğimiz, okul servisleri, okul kantinlerini işletenler gibi sektörlere bir destekte bulunduk. Şubat ayında tekrardan bir destek olacak. Kışın biraz daha masrafların arttığını göz önünde bulundurarak vakıftan da elden geldiğince vatandaşlarımızın kışı rahat bir şekilde geçirmesi çok sıkıntıda kalmaması için elimizden geleni yapacağız. Devletimizin açıkladığı paketler var ama yerelde de biz bunu yapmaya çalışacağız. Reel sektörde kabul etmemiz lazım zor bir dönemden geçiyor. Özellikle bazı alanlarda ciddi sıkıntılar oluştu. Elimizden geldiğince gayret göstereceğiz”

Vefat sayısı 304’e çıktı

Hastalığını hala devam ettiğini aktaran Vali Ayaz, “Vefat sayısı bugün itibari ile 304. Önceki toplantılara baktığımızda bir düşüş var tekrar ifade ediyoruz hasta sayımız hastanede yatan sayımız, vefat sayımız devam etmekte. Hastalığın bitmediğini bir kez daha ifade ediyoruz. Öncekilere göre düşük önceden günlük ortalama 1 ve üzeri olabiliyordu. Şuanda günlük ortalama 1’in altında. İnşallah şubat ayında yapacağımız toplantıda daha az rakamı sizlerle paylaşacağız ben o konuda çok ümitliyim. Huzurevlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde kalanları da aşıladık. Bakanlığın açıkladı listeye göre devam ediyoruz. Listenin dışına herhangi bir şekilde çıkma yok. Bakanlığında açıkladığı öncelik sırası neyse ona göre devam ediyoruz” dedi

BENZER HABER  2014 yılında 832 proje ele alındı

Gerçekleştirilen toplantıda ayrıca bugüne kadar 3 sağlık çalışanının koronadan vefat ettiği ve 412 sağlık çalışanının da hastalık geçirdiği ifade edildi.

 

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş