25 Ocak 2021

Poliçe sayısı 3 milyonu geçti

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) bilgilendirme toplantısı yapıldı. TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, 100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, tarımın dünyada stratejik bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

“Tarımsal üretim yoksa gelecek yoktur” diyen Kadak, “Tarım sektörü, tabiat şartlarına bağlı olarak üretim yapılan bir sektör olması sebebiyle hassas ve stratejik bir sektördür. Bu nedenle önemle ele alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Dünyadaki yeri hakkında bilgi veren Kadak, şöyle devam etti:

“Türkiye’de tarımsal istihdam yüzde 25.5. Tarımda kişi başına gelir 3 bin 653 dolar. İhracat 15.3 milyar dolardır.  Türkiye tarımda dünya yedincisi iken Avrupa Birliği ülkeleri arasında birinci sırada. Ülkemiz tarım alanları bakımından Dünyada 24. Avrupa’da ise 1. sırada.”

Branş bazında tarım sigortaları hakkında bilgi veren Kadak, “Tarım alanında yapılan sigortalara baktığımızda bitkisel ürünler sigortası yüzde 55’ini, Büyükbaş Hayvan sigortası yüzde 34’ünü, Kümes hayvanları yüzde 0,2’sini, Küçükbaş hayvan yüzde 5’ini, seralar yüzde 3’ünü, su ürünleri ise yüzde 2.8’ini oluşturuyor” dedi.

2006 yılında 12 bin poliçeyle başlayan TARSİM uygulamasında poliçe sayısının 2013 yılında 900 binlere ulaştığını ifade eden Kodak, üretici ve çiftçilerin her geçen yıl TARSİM’i daha çok kabullendiğini, alınacak çok mesafe olmasına rağmen gelinen noktanın ve seyrin umut verici olduğunu belirtti.

TARSİM Teknik Müdürü Necati İçer ise 8 yıldır uygulanan TARSİM sisteminin sektörü ayakta tutma açısından çok önemli olduğunu dile getirerek, “Sistemin hayat geçtiği günden bu güne kadar poliçe sayısı 3 milyonu geçti.  471 bin hasar dosyası için 1 milyon liranın üzerinde hasar ödemesi yapıldı” diye konuştu.

Tarımsal sigorta uygulaması hakkında bilgi veren İçer, “Türkiye’de ekili alanların yüzde 10’u sigorta yapılıyor. En çok sigorta yapılan il Edirne. Çankırı ise yüzde 5 ile Türkiye ortalamasının altında. En fazla sigorta yapılan ürün buğday” dedi.

BENZER HABER  İrfan Keleş, son yolculuğuna uğurlandı

Çankırı İl Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Sedat Kutluk da bu tür toplantılarla tarımsal sigortaya olan ilgiyi artırmak istediklerini söyledi.

Kutluk, “İlimizde son 5 yılda 17 bin 377 tane poliçe yapılmış olup bunlardan 9 bin 932 tanesi tarımsal poliçe, 7 bin 445 tanesi ise hayvansal poliçedir.  Bu poliçelerle 173 bin 792 dekar alan ve 7 bin 445 baş hayvan sigorta kapsamına alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

 

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş