03 Ağustos 2020

“Milletimiz, 15 Temmuz’da darbeye teşebbüs edenlere gereğini gösterdi”

Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ anma etkinlikleri kapsamında  15 Temmuz 2020 Çarşamba günü akşamı belediye meydanında program gerçekleştirildi.

15 Temmuz vatana ihanet girişiminin dördüncü senesinde o gecenin unutulmaması ve unutturulmaması için “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında Çankırı’da bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi. Akşam saatinde Çankırı Belediyesi’nin organizasyonu ile Milli İrade Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitleri adına bir kez daha vatan nöbetine katıldı.

 

Belediye Meydanı’nda gerçekleşen programa, Vali Abdullah Ayaz, Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının izlenmesinin ardından Kuran-ı Kerim tilaveti okundu.

Gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Tarihe kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz ihanet girişimini başarısız çıkması içimizdeki ölmez vatan sevgisinin en büyük göstergesidir. 4 yıl önce bugün meydanları dolduran vatansever milletin iradesini yok sayan bu anlayışa tüm dünyanın gıpta edeceği bir demokrasi dersi vermiştir. 15 Temmuz’da felaketimizi projelendirdiler. 15 Temmuz’da son nefesi vermemizi gözlediler. Okyanus ötesinden talimat alan FETÖ üyeleri, milletimizin helali olan savaş uçakları ile saldırdı. Helikopterler tepemizde uçuştu, bombalar, kurşunlar üzerimize yağdı. Su uyur düşman uyumaz sözü bir kez daha anlam ve karşılığını buldu. Zalimler, hainler, emperyalizmin maşaları bu defa Türk askeri kılığına girdi. Milletin silahını millete çevirdiler. Milletin imkânlarını kullanarak yine millete öldürücü darbe vurmak istediler. İçlerine sızan hainler göz nurumuz, gururumuz şanlı Türk ordusunu ve güvenlik güçlerimizi itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Necip milletimiz kadını, erkeği, yaşlısı genci ile “önce vatan” diyerek tarihe yazdığı destanlara bir yenisini daha ekledi.  Tarihimize baktığımız zaman; 15 Temmuz, vatana karşı yapılan tarihi hesaplaşma ürünlerinden sadece birisidir.” Dedi.

BENZER HABER  Dinç, " Hayal ettiğimiz Çankırı’yı birkaç ay içerisinde sizlerle buluşturacağız"

Esen, Mehmetçik ile ilgili vurgu yaptığı konuşmasında “Cennet vatanımıza kast eden dâhili ve harici hainleri, tarihinde hiçbir ihanete teslim olmayan ve vatansız kalmayan Türk milleti asla affetmeyecektir.  Bir hususu da belirtmek isterim ki; kutlu vatanımız; dün olduğu gibi bugün de fedakâr anaların kınalı kuzularına, ülkemizin Mehmetçikleri’ne emanettir.” ifadelerini kullandı.

“Milletin ve devletin varlığına kasteden teröristlerin; inanca, fedakarlığa, dirayete, adanmışlığa çarparak paramparça olduğu günün, yani 15 Temmuz diriliş gününün dördüncü yıldönümündeyiz” diyerek sözlerine başlayan milletvekili Salim Çivitcioğlu, “Dört yıl önce, o gece; yüzlerce şehit, binlerce gazi ve bir gecede çıplak ellerle tarihe el koyarak yıldızlaşan milyonlarca yürek, bir tek ay ve yıldızın istikbal ve istiklali için kendilerini siper ettikleri geceydi” dedi.

Çivitcioğlu, “O gece; Türkiye’nin 2000’li yılların başından beri ayağındaki prangaları tek tek çözmesini, kalkınmasını, istikrarını, küresel adaletsizliğe karşı mazlumdan yana ortaya koyduğu başkaldırışını hazmedemeyenlerin, eskiden olduğu gibi bu ülkeyi “millete rağmen” yönetebileceklerini zannedenlerin, kaybettikleri iktidarı geri alma hayaliyle son bir taarruza geçtiği bir geceydi” dedi

15 Temmuz; milletimizin, lideriyle birlikte, bağımsızlık için, vatan için, onuru ve şerefi için canını ortaya koyarak yazdığı, bu toprakların en değerli destanlarından, bağımsızlık deyince akla gelen sembollerden biridir.

Şaşkınlığı, hüznü ve zaferi bir gecede, millet olarak birbirimize kenetlenerek yaşadığımız zamanın adıdır.

Ne o gece milletimize karşı yapılan ihaneti unutacağız, ne de milletimizin tarih yazan kahramanlığını, devletine ve demokrasisine sahip çıkmak için yazdığı destanı unutturacağız” dedi

FETÖ’nün uzun yıllar dini istismar ettiğini belirterek konuşmasına başlayan Vali Abdullah Ayaz,  “FETÖ, uzun yıllar boyunca dinimizi bir istismar aracı olarak kullanarak, her türlü kirli usulle devletin, bürokrasinin, ordunun, yargının özetle ülke yönetiminin ve toplumun tüm birimlerine sızan, kanser gibi yayılan zehirli bir yapıdır” dedi.

BENZER HABER  2012 Yılının Son Doğum Günü Kutlandı

“Bizde kahraman bitmez” diyen Vali Ayaz, “Darbeye teşebbüs etmek isteyenlere Türk milletinin gereken cevabı her zaman vereceğini dile getirerek, “Bundan sonra da bu tür hain girişimlere kalkışacak olanlara şunu hatırlatmak isteriz ki bizde kahraman bitmez. Milletimiz, 15 Temmuz’da darbeye teşebbüs edenlere gereğini gösterdi. Engin tecrübeye sahibiz. Aziz milletimiz, 15 Temmuz akşamı Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘meydanlara çıkın’ çağrısından sonra arkasını düşünmeden meydanlara koşmuş, hainlerin önüne dikilmiş, tankların önüne yatmış, demokrasiye, meclise, vatanına sahip çıkmıştır. Şehadete eren kahramanlar cennette yerlerini almışlardır. Kahraman gazilerimiz de vatanımıza hizmete devam etmişlerdir. Yarenler diyarı Çankırı, aynı zamanda şehitler diyarıdır. Şehitlerimiz, gazilerimiz başımızın tacı. Tüm kurum kuruluşlarımızla şehit ailelerimizin, gazilerimizin hizmetinizdeyiz.” Dedi.

Program, Sancak Koşusu, Gençlerin Gözünden 15 Temmuz şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve Çankırı Belediyesi Türk Halk Müziği grubunun çalıp seslendirdiği kahramanlık türküleri ile devam etti.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş