10 Temmuz 2020

Kıbrıs gazilerine madalyaları takdim edildi

madalyax (28)Kıbrıs Barış Harekatında görev alan muharip gazilere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti tarafından gönderilen Milli Mücadele madalyası ve beratı tevcih töreni dün gerçekleştirildi.
Gerçekleştirilen programda Vali Hamdi Bilge Aktaş tarafından 88 Kıbrıs gazisine Milli Mücadele madalyası ve beratı tevcih edildi.
Kıbrıs Barış Harekatında görev alan muharip gazilere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti tarafından gönderilen Milli Mücadele madalyası ve beratı tevcih töreni dün 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Vali Hamdi Bilge Aktaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve gazilerin katıldığı programda Çankırı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, Kıbrıs Barış harekatı hakkında kısa bir bilgi vererek, “Olayların nedenlerini ve sonuçlarını gelecek nesillere doğru bir şekilde nakletmek en önemli vatan borcudur. Kıbrıs Barış Harekatı ve onun kahramanlarını gelecek nesillere aktarmak, büyük Türk Milletine karşı vicdani bir görevdir.
Bu amaçla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından, Milli Mücadele Madalyaları tüzüğü kapsamında 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatına katılan ve şu anda bu salonda aramızda bulunan siz kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu gazileri için hazırlanan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratının iş ve işlemlerinin yapılması, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin talebi üzerine Bakanlığımızın koordinasyonunda Sayın Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’ın tevcihi ile gerçekleştirilmektedir” dedi.
Yıldırım’ın konuşmasının ardından Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili kısa bir film gösterildi ve akabinde gazilere madalyaları verildi.
88 Kıbrıs gazisine madalyalarını takdim eden Vali Aktaş “Bizim milletimizin kendine has özellikleri var. dünyanın neresinde olursa olsun mazlum bir toplum olsa biz oraya koşarız.Tabi 1974’te olay çok daha farklıydı. Bizim kardeşlerimiz vardı. Yıllardır Yunan mezalimi içerisindeydiler. O zaman devletimizin büyükleri de görüşmelerden sonuç alınamayınca orduyla müdahale sonucuna vardılar ve çok haklıydılar” dedi
“Ben o günleri hatırlıyorum. O günlerden hatırımda kalan karartma geceleri ve Hasan Mutlucan türküleriydi.” Diyen Aktaş, “Milletimiz gitti orada haklı müdahalesini yaptı ve kardeşlerimizi selamete ulaştırdı. işte oraya giden abilerimiz, büyüklerimiz burada. vefa çok önemli bir duygu, Kıbrıs devleti bu vefa duygusunu biraz gecikmeli oldu ama sizlere bu madalyaları gönderme kararı aldı. ben de kendilerine sizin adınıza teşekkür ediyorum. devletim adına cumhurbaşkanım adına da bunları size tevdi etmekten büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. bu vesileyle şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle sizleri de hürmetle selamlıyorum” dedi.
Edinilen bilgilere göre şu anda ilimizde 18’i Kore gazisi olmak üzere 318 gazimiz bulunuyor.

BENZER HABER  Uluyazı’da A Capella Coşkusu
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş