10 Temmuz 2020

“İllerde ve  ilçelerde yapılan gazetecilik kolay iş değil”

İlimize yeni atanan Vali Abdullah Ayaz, ilimizdeki basın mensupları ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen programda Vali Ayaz, eleştiriye her zaman açık olduğunu aktararak medyanın dördüncü güç olduğunu ifade etti.

Medyanın önemine de değinen Vali Ayaz, “Medya dördüncü kuvvet malumunuz. Bence medya dört mü, bir mi? Tartışılabilir. Sıralamada dört tamam da sizin sıralamanız daha yukarda olabilir bunu dillendirenler de oldu. Zamanımızın en önemli özelliklerinden birisi bilgiye erişimin kolaylığı. Gençliğin haber almayla ilgili temel araçları da sosyal platformlardan alıyorsa bilgiyi alıyor. O açıdan sizleri tebrik ediyorum. Yazılı ortamda fiziki ortamda gazetecilik zor bir döneme geldi. İnsanlar telefonlarından bilgisayarlarından birçok şeye erişebiliyorlar. Çağ bir sürü alışkanlığı değiştirdi gazeteciliğin önemi daha da arttı. Bilginin sirkülasyon hızı çok yüksek. Ankara ve İstanbul’daki Çankırılılarda sizin haberlerinizi hemen görebiliyor. Onun için muhakkak ki çok önemli bir vazifeyi icra ediyorsunuz. İllerde ilçelerde yapılan gazetecilik kolay iş değil. Sizlerle de inşallah dönem içerisinde güzel bir mesai arkadaşlığımız olur. Zaman zaman bir araya geliriz. Gazetelerinizde güzel haberlerle yer almak en büyük temennimiz olur. Vatandaşın haber alma özgürlüğü sizin de haber yapma özgürlüğünüz var. Göremediğimiz noktaları da belki bizlere sizler göstereceksiniz. Güzel keyifli çalışma dönemi olur umarım. Abdullah Ayaz’ın ismiyle ilgili eleştiri yapabilirsiniz ama Çankırı Valiliğine laf getiremem, getirmemem lazım buna hakkım yok. Her zaman en önceliğim budur” dedi.

Gerçekleştirilen programda basın mensupları da yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek, özellikle bilgi alma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdiler.

Pandemi sürecinde şehirde çok aşırı kirli bilgi oluştuğunu ve bu süreçte valiliğin çok zayıf kaldığını da aktaran basın mensupları, “Süreç nedeniyle bir açıklama yada bilgi alışverişi yapılmadığı için gerçeklerden daha çok yanlış bilgiler ortada dolaştı. Konuyla ilgili olarak gerekli bilgiyi ne Valilik Basın Müdürlüğünden ne de valilikten alamadık. Yaşanan bilgi kirliliği sonrasında valilik hep kirli bilgilere itibar etmeyin resmi açıklamaları baz alın diye açıklama gönderdi fakat o resmi açıklamalar bir türlü gelmedi.” Dediler.

BENZER HABER  Çankırıspor evinde kaybetti

Yapılan toplantı ve organizasyonlara basının da davet edilmesini isteyen basın mensupları, “Bir çok program yapılıyor ve bunların çoğuna bizler çağrılmıyoruz. Bazıları şehrin geleceği açısından çok önemli programlar. Ne konuşuldu? Ne yapılacak? Sonuç ne? Bilinmiyor. Konularla ilgili yapılan servis haberlerinde toplantının adı ve katılanların ismi yazılıyor, okul yoklaması gibi. Umarız bundan sonraki süreçte bu sıkıntıları yaşamayız” dediler.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş