22 Ekim 2020

İl Yatırım Takip Sistemi Kuruldu

koordinasyon (5)İl Koordinasyon Toplantısı Vali Yardımcısı Zeki Karaca başkanlığında gerçekleştirildi.
2019 yılının 2. İl Koordinasyon toplantısı dün valilik birlik salonunda, yatırımcı kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, ilçe belediye ve kaymakamları, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılı ile gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda öne çıkan konu ödenek sorunları nedeniyle bazı yatırım ve çalışmaların yarım kaldığının dile getirilmesi oldu.
Dün Valilik birlik salonunda gerçekleştirilen İl Koordinasyon toplantısının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Zeki Karaca, il genelindeki toplam proje sayısının 521 olduğunu, 86 projenin bittiğini, 117 projenin devam ettiğini, ihale aşamasında ve başlanılamayan proje sayısının ise 318 olduğunu aktardı.
Proje tutarlarının 4 milyar 271 bin TL olduğunu da aktaran Karaca, önceki yıllar harcamasının 1 milyar 476 bin TL olduğunu, 2019 yılı ödeneğinin ise 300 milyon 334 bin TL olduğunu ve dönem sonu harcamasının ise 87 milyon 780 bin TL olduğunu belirtti.
Yatırım ve çalışmaların takip edilmesi ve bilgi aktarımı için maksadıyla İl Yatırım Takip Sisteminin oluşturulduğunu da aktaran Vali Yardımcısı Karaca, “İçişleri Bakanlığınca illerimizde gerçekleştirilen kamu yatırımlarının yerel ve merkezi düzeyde güncel bilgileriyle izlenebilmesi, analiz edilmesi ve geleceğe yönelik projeksiyon yapılabilmesi maksadıyla İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) geliştirilmiştir. Bu dönemden itibaren sisteme Valiliğimiz, bölge kuruluşları ve il müdürlükleri de veri girişi yapabilmektedir.
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından illerimizdeki yatırımlar bu sistem üzerinden takip edilmekte olup Müdürlüklerimizden yetki verilen personelin veri girişlerini vaktinde ve doğru bir biçimde yapılmasını kontrol etmenizi/izlemenizi istiyoruz.
Yatırım Programı’nda yer alan projeler temelde İlimizin sosyo-ekonomik göstergelerini ve kamu hizmetlerini iyileştirici niteliktedir. Devletimizin tahsis etmiş olduğu ödeneklerin aksatılmadan ve süresinde kullanılması için her düzeydeki personel görevini özenle ve gayretle yerine getirmekle yükümlüdür” dedi.
Vali Yardımcısı Karaca’nın açılış konuşması sonrasında yatırımcı bölge kuruluş temsilcileri kendi sorumluluk alanındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantıya katılan ilçe belediye başkanları ve kaymakamlar ise ilçelerindeki sorunlar ve eksiklikleri yatırımcı bölge müdürlük temsilciliklerine iletti.

BENZER HABER  Küçük Erkekler Basketbol İl Birinciliği Tamamlandı
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş