Hemşerilerimiz ‘Aşure günü’nde bir araya geldi

Çankırı Gençlik Derneği ‘nin organize ettiği “Aşure Günü” etkinliği Ankara’daki Çankırılıları bir araya getirdi.  11 Aralık Pazar günü Pursaklar Belediyesi Dedeler ve Torunlar Lokali’nde gerçekleşen etkinlik ezan okuma Türkiye birincisi gençlerin ikindi namazında ikili ezan okumasıyla başladı.  Günün anlam ve önemini belirten aşure günü video gösterimi ile devam eden programda Mamak İmam Hatip Lisesi’nde okuyan Çankırılı öğrencilerden oluşan ilahi grubu büyük beğeni topladı.

Akyurt İlçe Müftüsü Çankırılı hemşerimiz Dr. Bilal Doğan’ın sohbetinin ardından gençlerin daha önceden dağıttığı cüzlerle  yapılan hatimlerin duası Dr. Bilal Doğan tarafından yapıldı. Semazen gösteriminin de beğeniyle izlendiği program gençlerin dağıttığı aşurelerle daha da tatlandı. Akyurt Müftüsü Dr. Bilal Doğan yaptığı sohbetinde “Çankırılı gençlerimizin böylesi maneviyat yüklü bir etkinlikle hemşerilerimizi bir araya getirmesi bizleri ziyadesiyle memnun etti. İnşallah bu tür etkinlikler artarak devam eder.” dedi.

Pursaklar Belediye Başkanı hemşerimiz Selçuk Çetin tarafından aşure günü etkinliği için özel olarak tahsis edilen Dedeler ve Torunlar Lokali’ndeki programın sona ermesi ile birlikte gençler Pursaklar Merkez Camii’ne geçtiler. Burada hep birlikte kılınan akşam namazının ardından cami cemaatine ve Pursaklar halkına aşure dağıtımı gerçekleştirildi.

Bir gün öncesinden Tatlıpınar Köyü’nden genç hemşerimiz aşçı Ahmet Döngeloğlu tarafından pişirilen ve gençlerimiz tarafından paketlenen 450 adet aşure sahipleriyle buluşmuş oldu. Gençlerimiz tarafından hazırlanan ve kurdelalarla sarılan hadis-i şeriflerin dağıtılmasıyla Çankırı Gençlik Derneği Aşure Günü Etkinliği 2011 sona erdi.

Etkinlikle ilgili düşüncelerini belirten Çankırı Gençlik Derneği Başkanı Yakup Çakırşen “ Haftalar öncesinden cüz dağıtımı hazırlıklarına başladığımız aşure günü etkinliğini maneviyatına uygun bir şekilde gerçekleştirebilmiş olmanın hazzını yaşıyoruz. Etkinliğimizin herhangi bir sponsoru yoktu, aşureler gençlerimizin gönüllerinden kopan ücretlerin bir araya gelmesiyle yapıldı ve dağıtıldı. Hem maddi hem de manevi anlamda büyük fedakarlıkta bulunan tüm arkadaşlarıma ve katılımlarıyla programımıza anlam katan tüm hemşerilerimize teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah bu tür etkinlikleri gelecekte de devam ettireceğiz. Birçok etkinliğimizde bizlere destek olan ve bu etkinliğimizde de Pursaklar Belediyesi Dedeler ve Torunlar Lokali’ni bizlere açan Pursaklar Belediye Başkanı hemşerimiz Sayın Selçuk Çetin’e teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.