08 Mart 2021

“Firmalar işçi ararken bir grup genç arkadaşımız da iş arıyorlar”

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası ile Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda “Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)” kapsamında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantıya Vali Abdullah Ayaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten (ÇATSO), Millî Eğitim Bakanlığı Meslekli ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Meslek Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ile daire amirleri, kurum yetkilileri, STK temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, açılış konuşması yaptı.

“Milli Eğitim Bakanlığımız bizim de çok önemli gördüğümüz iş dünyası adına, mesleki ve teknik eğitimi çok önemsiyoruz.” diyen Çelikten, “Bizim dünya ile rekabet halinde teknoloji ve bilime sahip olabilmemiz için temelde teknik eğitime çok önem vermemiz gerekiyor. Bilimde teknoloji de ilerlemiş ülkeler kadar bizim de bilim ve teknolojiye daha fazla çünkü bizim önümüzde olan ülkeler var onları yakalayıp ileri de geçmemiz lazım. dolayısıyla teknik eğitim önemli. Üretimin iki ayağından biri beşeri sermaye. Beşeri sermayede buda eğitimle olacak şeyler. Makine ekipmanı bir şekilde temin ediyoruz ama insan kaynağı çok önemli. Genç nüfusumuzla insan kaynağımızla övünüyoruz ama bunların nitelikli olması gerekiyor. Dolayısıyla milli eğitim bakanlığımızın mesleki eğitime önemini artırması bizleri sevindirdi. Biz de iş dünyası olarak el birliği ile meslekli eğitimi artırma noktasında çalışmalar yapılıyor. “ dedi.

Vali Abdullah Ayaz ise, “Aslında memlekette buluşturamadığımız 2 grup var. Bizim sanayicilerimiz ve firma sahiplerimiz gibi üretim yapan firmalar işçi ararken bir grup genç arkadaşımız da iş arıyorlar fakat bu iş arayanlarla işçi arayanlar nitelikler farklı maalesef. Ne iş yaparsın denildiğinde ‘ne iş olsa yaparız’ oluyor. Ne iş olsa yaparım diyen gencimiz iş yerlerine yaramıyor. Bizim sanayicimizin istemiş olduğu cevap ne iş olsa yaparım değil onların istedikleri işlerden bir tanesini yapma şeklinde net oluyor. Yaş ortalaması düşük üretkenliği yüksek bir ülkede bunu çözmemiz gerekmekte.  Yoksa sanayicimiz ara eleman ihtiyacını karşılayamıyor. Farklı sektörlerde maalesef yabancıların varlığına rastlamaktayız. Belki bu bir taraftan zenginlik olarak kabul edilebilir ama diğer taraftan düşünülmesi gereken bir durum. Hem gençlerimize nitelik kazandırır hem de sanayimizin ihtiyacı olan insan kaynağı ihtiyacını hep birlikte karşılamak isteriz. Bu konuda bize kurumsal olarak il genelinde düşen ne varsa bunu yapmayı taahhüt ettiğimizi bir defa daha ifade etmek istiyorum. Sanayicimizin üreticimizin her zaman yanlarında olduğumuzu söylüyorum.” şeklinde konuştu.

BENZER HABER  Vali Aktaş Şehit Yüksel Kapdan’ın ailesini kabul etti

Millî Eğitim Bakanlığı Meslekli ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Meslek Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül de şunları söyledi: “Sayın valimiz iki tarafın kesişmesi gerektiğinden bahsettiler. Bir tarafta çalışacak veya fabrikada emek harcayacak birilerini ararken diğer taraftan da benim bir işim olsa diye bir kesim var. Bizim bakanlık olarak genel müdürlük olarak aslında çalışmalarımızın odak noktasından bir tanesi de bu. Bu iki kesimin ortak noktada buluşturmak. İki kesimi de tatmin etmek çok önemli.  İki grubu buluşturmakla kalmayıp eğitimi de sağlamak çok önemli. Bu kapsamda bakanlığımızın 2023 vizyonu kapsamında eğitim vizyonu yeniden belirlendi. 7 hedef 33 alt başlıkta meslek ve teknik eğitim genel müdürlük olarak kolları sıvadık ve çalışmalara başladık. Bu alanda 6764 sayılı kanunla birlikte orta öğretim kurumu olarak zorunlu eğitim kapsamında meslek eğitim merkezlerimiz eski adıyla çıraklık eğitim merkezleri yeniden yapılandırıldı. Meslek eğitim merkezlerimizin alt yapılarında ciddi anlamda yenilikler ve iyileştirmeler gerçekleştirdik. Bu kapsamda yeniliklerin işletmeler açısından devlet teşvikleri yönüyle, çırak öğrencilerimizin özlük hakları yönüyle bu sisteme sağlanan faydalar neler bunların sahada yansımaları neler olabilir nasıl iş birliği yapmamız lazım gibi proje başlattık. Amacımız bu yenilikleri sahada bire bir anlatarak bu iş birliklerinin sağlanması. Bugün 7. İlimizdeyiz. Amacımız 81 ili ziyaret ederek bu çalışmaları yürütmek.”

Program Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi sunumu ve soru cevap bölümüyle devam etti.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş