21 Ekim 2020

“Fahiş fiyat uygulayanlara kesinlikle af yok”

çatso (5)Koronovirüs sonrasında ülke genelinde bazı ürünlerde yaşanan fahiş fiyat artışlarına yönelik çeşitli önlemler alınıyor. Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de fahiş fiyat konusunda vatandaşlar bilgilendiriliyor.
Yaşanan bu olumsuz tabloya karşı Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası ile Çankırı Ticaret Borsası’da bir basın açıklaması yaptı.
“Fahiş fiyat uygulayanlara kesinlikle af yok” diyen ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, “Vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açanlara, yaşanan bu olumsuzlardan kanunsuz rant sağlayanlara karşı disiplin kurullarımızı sonuna kadar çalıştıracağız. Herhangi bir olumsuzluk gören ve tespit eden vatandaşlarımız derhal bizimle temasa geçsin” dedi.
Tüm üyelerini bu konuda uyardıklarını da aktaran Çelikten, “Ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) isimli hastalık sonrasında, bazı işletmelerin söz konusu durumdan istifade ederek ticari ürünlerde haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği hakkında, oda, borsa ve Birliğimize şikayetler ulaşmaktadır. Bu çerçevede ,çalışma alanımızda tespit edilen bu tür işletmelerin, Odamız Disiplin Kuruluna sevk edileceği ve haklarında “Oda ve Borsa Üyelerine Verilecek Disiplin ve Para Cezaları İle Disiplin Kurulu ve
Yüksek Disiplin Kurulu Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde herkes bilmeli ki; Vatandaşı mağdur edenlere karşı oda ve borsa olarak sessiz kalmayacağız gerekli işlemlerin başlatılacağı hususunu kamuoyuna ile paylaşıyoruz” dedi.
“Yaşanan sürece karşı gerekli önlemlerimi almalıyız” diyen Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Erdal Aslan, “Bu bir süreçtir. Sağlık Bakanımızın da açıkladığı gibi ne kadar ne kadar iyi değerlendirirsek o kadar bizim için faydalıdır. Bilinçlendirme noktasında, vatandaşımıza bilgi vermemiz lazım. Bu süreci ne kadar iyi anlatırsak, ekonomik ve sağlık açısından bizlere faydası olacaktır.
Çok ciddi bir olay. Her derdin bir çaresi vardır. Bu hastalığın mutlaka ilacı bulunacaktır ama ne zaman olur bilinmiyor. Mücadelemizi ne kadar bilinçli yaparsak o kadar iyi çıkacağımızı düşünüyorum. Basın olarak sizler de güzel bir şekilde vatandaşlara anlatmalısınız” dedi
“Bir ekonomiyi durdurabilmek kararını almak çok büyük bir olaydır” diyen Aslan, “Bunları topladığınızda karşımızdaki iş basite alınacak bir iş değil. Bir ülkenin tüm ticareti durdurulabiliyorsa ki İtalya da öyle oldu, bu çok büyük bir olay. Ülkemizde daha fazla tedbir almalıyız. Bakamlarımızın açıklamalarına katılıyorum.
Bu virüs çok hızlı şekilde yayılıyor bireysel olarak tedbirlerimizi alacağız. Bunu ciddiyetini basın olarak daha fazla anlatmalısınız” dedi.
Aslan son olarak ise, “Vatandaşımızın bu konuda panik yapmamalı. Vatandaşın paniklemesi biraz da maneviyatla da ilgili. Vatandaş panikleyince alışverişini artırıyor ve ekonomik olarak 2. Darbeyi vurabiliyor. Vatandaşlarımız paniklememeli” dedi

BENZER HABER  TMO Depolama Tesisi İnşaatı Tamamlandı
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş