26 Ekim 2020

En fazla artış gıda ve alkolsüz içecek grubunda oldu

TÜİK Başkanlığı tarafından 2020 yılı Ocak döneminde gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim oranları açıklandı. Bölgemizde ve Türkiye genelinde TÜFE değişim oranlarına ilişkin TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Bölgemizde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %1,08 arttı
Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinden oluşan TR82 bölgesinde TÜFE’de Ocak ayında bir önceki aya göre %1,08 oranında artış görülürken, bir önceki yılın ayına göre %11,01 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,15 artış gerçekleşti.

Bölgemizde aylık en yüksek artış %4,44 ile “Gıda ve Alkolsüz İçecekler” grubunda oldu
Ocak ayında endekste yer alan 4 harcama grubunda azalış gözlenirken 7 grupta artış yaşandı. İlk sırada yer alan “Gıda ve Alkolsüz İçecekler” ana harcama grubunda aylık artış oranı %4,44 oldu. “Eğlence ve Kültür” grubunda ise önceki aya göre %3,75 oranında artış gözlendi.
Aylık en fazla düşüşün yaşandığı harcama grubu %6,54 oran ile “Giyim ve Ayakkabı” olmuştur. “Mobilya, Ev Aletleri Ve Ev Bakım Hizmetleri” ana harcama grubunda ise önceki aya göre azalış %2,11 olarak açıklanmıştır.
TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop), yıllık artışın en düşük olduğu 3. bölge oldu
İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey ’de bulunan 26 bölge içinde TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) bölgesi, %11,01 artış ile yıllık bazda en az artışın gözlendiği 3. bölge oldu. Yıllık artışın en düşük olduğu bölge %10,24 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) olurken en yüksek artış %13,75 ile TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt) bölgesinde görüldü.
“Patlıcan” fiyatı en çok artan seçilmiş madde olurken en fazla azalış “Elbise (Çocuk İçin) ” görüldü
Bölgemizde geçen aya göre fiyatı en fazla artan seçilmiş madde %76,9 oran ile “Patlıcan” olurken ikinci sırada %44’lük artış oranı ile “Mandalina” yer aldı. “Ulaşım Araçları ile İlgili Hizmetler” fiyatı geçen aya göre %22,4, “Doğum Ücreti (Sezaryen)” fiyatı %19,9 ve “Doğalgaz Abonman Ücreti” fiyatı %10,6 oranında artış göstermiştir.
Geçen aya göre en fazla düşüş gözlenen seçilmiş madde ise fiyatı %19,6 oranında azalan “Elbise (Çocuk İçin)” oldu. Fiyatı azalan diğer seçilmiş ürünlerden bazıları ise; %14,7 oranında fiyat azalışıyla “Kazak (Erkek için)”, %14,1’lik azalış ile “Kaban (Kadın için)” ve %12,3 ile “Yatak Odası Takımı” oldu.

BENZER HABER  "Bazı müteahhitlere bazı imtiyazlar verilmiştir"
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş