Çankırı’da konut satışında büyük düşüş

TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan 2020 yılı Ekim ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da Ekim ayında 179 konut satıldı

Ekim ayında Çankırı genelinde konut satışları 179 adet olarak açıklandı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %42,4 oranında azaldığı görüldü. Ekim ayında Çankırı, en fazla konut satışının gerçekleştiği 74. il oldu.

Çankırı’da ipotekli konut satışları 45 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 134 konut el değiştirdi

Ekim ayında Çankırı genelinde ipotekli konut satışları 45 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre %60,2 azaldığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %25,1 olarak gerçekleşti. Çankırı, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 15. il oldu. İpotekli satılan konutların 7 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 38 tanesinin ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %32,3 azalarak 134 adet oldu. Ekim ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %74,9 olarak hesaplandı.

Çankırı’da 49 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 130 konut el değiştirdi

Çankırı genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %56,3 oranında azalarak 49 oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %27,4 olarak açıklandı. Ülke genelinde Çankırı, ilk konut satış oranının en yüksek olduğu 70. il oldu.

Çankırı genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %34,7 azalarak 130 adet oldu. Çankırı’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %72,6 olarak hesaplandı.