18 Eylül 2020

“Can kayıpları yüzde 27 azaldı”

İçişleri Bakan Yardımcısı, İsmail Çataklı, Kurban Bayramı süresince devam edecek olan trafik denetimleri kapsamında Ilgaz ilçemizdeki trafik kontrol noktasına gelerek, denetimlere katıldı.
Denetimlere Vali Abdullah Ayaz, Ilgaz Kaymakamı Osman Uğurlu, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk ve diğer yetkililer de katıldı. Kurban Bayramı için yollara düşen vatandaşlarımızın bayramlarını kutlayan Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, vatandaşlara kırmızı düdük ve çeşitli hediyeler verdi. Denetimler sırasında konuşan Çataklı, Kurban Bayramı dolayısıyla trafikte ciddi hareketlilik olduğunu belirtti. Sürücü ve araçtaki yolculara trafik kurallarına uymaları konusunda çağrıda bulunan Çataklı, bayramlarda trafikte ciddi hareketlilik olduğuna işaret etti. Türkiye’nin birçok alanda olduğu gibi ulaşımda da mesafeler katettiğini ifade eden Çataklı, “Belki en belirgin alanlardan biri de kara yolları ulaşımı. Özellikle bölünmüş yolların yapılması ve geldiği standart bakımından. Araştırmalara göre trafik kazalarında yüzde 90 civarında kusur sürücülerden kaynaklanıyor. 2015 ile 2019 yılları arasında can kayıplarının yüzde 27 azaldı. Henüz yapacağımız çok iş, alacağımız çok mesafe var. Dolayısıyla bu anlamda bir gayretin içindeyiz.” ifadelerini kullandı.
Fiziki alandaki gelişmelere paralel trafik kazalarında azalma sağlayabilmek için İçişleri Bakanlığının son dönemde büyük gayretlerinin bulunduğunu söyleyen Çataklı, 2015 ile 2019 yılları arasında can kayıplarının yüzde 27 azaldığına işaret etti. Bunun 2 bin 57 kişinin hayata tutulduğunu gösterdiğini belirten Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, ” Henüz yapacağımız çok iş, alacağımız çok mesafe var. Dolayısıyla bu anlamda bir gayretin içerisindeyiz. Bu bayramda da 29 Temmuz ile 4 Ağustos tarihleri arasında gerek personel gerek teknik kapasitemizi kullanarak yollarda tedbir almak, daha güvenli seyahati sağlamaya çalışıyoruz. 162 binden fazla personelimiz görev başında. Drone’lardan helikopterimize kadar bütün teknik kapasitemizi bu iş için kullanıyoruz. Bütün bu teknik çalışmaların kapasitesinin ötesinde insan faktörü önemli, bu bayramda da bazı konuları özellikle vurgulamaya çalışıyoruz. Bunlar yapılan tespitlerde şerit ihlalleri kazalarda önemli bir faktör. Aşırı hız, ciddi bir sıkıntı. Cep telefonuyla konuşma maalesef bu konuda da almamız gereken mesafe var. Emniyet kemeri yine önemli bunları da vurgulamaya çalışıyoruz. Bu toplumsal bir olay. Bütün milletimiz katkı vermesi gereken bir konu. Onun için yoğun bir çabanın içerisindeyiz.” diye konuştu.
Çataklı açıklamalarının ardından görevli personele kolaylıklar dileyerek bölgeden ayrıldı.

BENZER HABER  Sporcumuz Türkiye Şampiyonu oldu
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş