18 Eylül 2020

Bugüne kadar 16 kişi hayatını kaybetti

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz gazetecilerle Valilik toplantı salonunda bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Ayaz, bugüne kadar 16 kişinin vefat ettiğini söyledi.

Vali Ayaz yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi bir salgın var. 11 Martta ilk kovid 19 vakası açıklandığı günden bu yana devletimiz tarafından tedbirler uygulandı ve devam ediyor. Yıl sonuna kadar bir kere en azından yıl sonuna kadar önümüzde daha aylar var bu hastalığın ortadan kalması için. Bunun için biz devlet olarak ilgili kurumlarımızla beraber tedbirleri almaya, denetimleri yapmaya devam edeceğiz. Vatandaşları da tedbirlere uyması konusundan elden geldiğince uyaracağız. Ama bu şekilde yaşamaya bir süre daha devam edeceğiz. Bir süre daha maske ayrılmaz parçamız olacak, mesafeye temizliğe dikkat edeceğiz. Eski hayatımıza dönmeye biraz daha zaman var. Bunun ne zaman olacağı belli değil. Bunu aşı ve ilaç konusundaki gelişmeler gösterecek. Eski hayatımıza dönmeye biraz daha zaman var.” dedi.

“Çankırı ile ilgili olarak genel durum iyi.” diyen Vali Ayaz, “Başından beri sağlık sistemimiz çöküntüye uğramaması sadece gelen hastaların rahatça karşılanabilmesiydi önemli olan. Bu konuda ülkemizde de ilimizde de sıkıntı yok. İster istemez zaman uzadıkça tedbirler uyma konusunda rehavetin olduğunu vatandaşların bu tedbirlerden sıkıldığını görmekteyiz. Şu anda mevcut uygulananlardan başka çözüm yolu yok. Çözüm bulunana kadar bu tedbirlerle yaşamaya devam edeceğiz.  Geçen hafta denetimler yapıldı. Denetimler devam edecek.” dedi.

Vali Ayaz konuşmasını şöyle devam ettirdi:

“Bugüne kadar il genelinde 643 bin 688 TL idare para cezası uyguladık. Maske zorunluğuna uymayan veya diğer tedbirlere uymayan vatandaşlarımıza yönelik olarak. Ama bizim amacımız ceza yazmak değil. İlk amacımız rehberlik ama kurallara uymamakta ısrar eden vatandaşlarımız ve işletmelere yönelik olarak da cezai işlem uygulamakta çekinmeyeceğiz bu çünkü kamu sağlığı meselesi. Aldığımız tüm tedbirler kamu sağlığını korumak için.  Biz vatandaşla mücadele etmiyoruz. Vatandaşın hayatını zorlaştıralım gibi bir amacımız yok. Biz virüsle mücadele ediyoruz. Uygulamaya çalıştığımız her şey de virüsle mücadele adına. Amacımız kamu sağlığını korumak. Hasta olan riski taşıyan herkesin tedbirlere riayat etmesi önemli. Hiçbir vatandaşın diğer vatandaşlara bu hastalığı bulaştırmaya kamu sağlığını riske etmeye hakkı yok.

BENZER HABER  ÇANKIRI ESNAFINA MADALYA TAKMAK LAZIM

Şu ana kadar gördüğümüz en büyük sıkıntıda temas. Yani biz vakayı yakalayana kadar o vakanın temas ettiği şahısların bir iki gün sonra evinize hasta olarak dönüş yapması. Onun için bayram istediğimiz gibi geçmedi. Tüm uyarılarımıza rağmen vatandaşımız yoğun bir temasta bulunmuş gibi gözüküyor. Dönüşlerini yavaş yavaş alacağız. Denetimlerimiz hız kesmeden devam edecek. Çankırı’daki yaşayan her bir vatandaşımızın hayatları bizler için çok kıymetli. Biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz. Ama kural ihlallerinde ısrar edenlere de çekinmeyeceğiz. Çünkü tedbirlere uyan vatandaşların hakkını da korumamız gerekiyor.

Bugünde denetim olacak ama denetim ekiplerimiz her zaman sahada olacaklar.

Şabanözü’nde rehabilitasyon merkezinde bir hadise yaşadık. Şu anda hastanede herhangi bir hastamız kalmadı tamamı iyileşti taburcu oldular. Onunda devam etmemesi için gereken tedbirleri aldık. Malumunuz orada vardiyaya girecek personele test yapılıyor o testin arkasından personel içeri alınıyor ve 14 gün boyunca personel dışarı çıkmıyor ve içeri de başka kimse alınmıyor. Sistem aslında güvenli olarak kurgulanmış durumda ama bir talihsizlik yaşadık beli sonradan pozitife dönen bir vaka oldu. Bunun tekrar etmemesi için gereli önlemleri aldık. Bu işin şakası yok

Ben göreve başladığım gün ildeki korona kaynaklı vefat sayısı 7 idi. Bugün itibariyle 16. Ve ben göreve başlayalı 2 ay olmadı. Vatandaşlarımızda, günlük 1100 1200 arasında vaka var 15-20 arasında kişi hayatını kaybediyor herhalde bu ben olmam diye bir düşünce var. Dediğim gibi olabiliyor. Hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Hem kendimiz hem sevdiklerimiz için lütfen kurallara uyulmasını bir kere daha istirham ediyoruz.

Bütün düğünlere gideceğiz kolluk birimlerimize talimatım o şekilde. Uyarılar yapacağız, işletmeleri de tekrar uyaracağız.

Görünen tablo rahat olmamızı gerektirecek bir tablo değil. Hepimizin dikkatli olması lazım. Bizim tekrar ilk vakanın açıkladığı 11 Marttan önceki 10 Marta dönemize daha çok var.  Maskeyi çıkarıp rahatça tokalaşarak sarılarak ziyaretlere gitmemize daha aylar var. Aşı ile ilgili olarak en yakın verilen tarih bu yılın sonu. Yani bu yılsonun kadar aşı piyasaya çıkarsa bu büyük bir başarı olacak. Belki de aşı tarihinin en hızlı geliştirilen aşısı olacak. Vatandaşımız lütfen dikkatli olsun. Ortada ülkemiz içinde ilimiz içinde rahat rahat gezeceğimiz bir durum yok. Hastalık hala kol geziyor. Hepimiz kendimizi koronavirüslüymüş gibi muhafaza etmemiz lazım. Benim maske takmam sizlerin sağlığı için.

BENZER HABER  “Sağlıklı Kadın Ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sağlıklı Gelecektir” Projesi

İlçelerimizin tamamında belli sayıda vaka var. Nüfusa harekete göre değişmekle beraber. Hem Ankara hem İstanbul’dan bir gelişler gidişler oluyor bunun yansımasını görüyoruz.

Şu anda Ilgaz hastanesi koronavirüs için kullanılıyor. Uygun olan bazı ilçe hastanelerini de kullanacağız. Buda orada çıkan vakaların merkeze gelip gidişi seyahati onların nakli ile uğraşmamak için. Yoksa yatak kapasitemizde bir sıkıntı yok. Tedavide sıkıntı yok. Sadece ağırlık merkezlerini farklı noktalara kaydırarak ilin genelini daha rahat yönetelim diye. Önümüzdeki dönemde belki bir yada iki ilçe hastanemizi de kullanabiliriz.”

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş