18 Eylül 2020

“Bu sözleşme devletimizin geleceğini tehlikeye atmıştır”

Yeniden Refah Partisi MKYK Üyesi ve Çankırı İl Başkanı Muhammed Fatih Müjdeci, CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka’nın sözlerine tepki gösterdi.

“CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka’nın İstanbul Sözleşmesini desteklemeyenleri tecavüzcü ve tacizci nitelendirdiğinden dolayı Çankırı’da teşkilatımızla sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte İstanbul Sözleşmesinin sıkıntılarını söylemek için toplandık” diyen Müjdeci, Aylin Nazlıaka’yı sözlerinden dolayı kınayarak, “İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında Avrupa’nın Türkiye Cumhuriyeti Devletine imzaya sunduğu, ilk Türkiye Cumhuriyeti Devletinin imzaladığı o yüzden isminin İstanbul Sözleşmesi olduğu bir sözleşmedir.

İstanbul Sözleşmesinin içerisinde belirli maddeler var. Bunlardan birincisi sözleşmenin ana maddesi kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi maddesi. Ama bu sözleşme 2011’de yürürlüğe girdiğinden beri 6284’üncü maddeyle birlikte kadın cinayetlerinin arttığı gözler önüne serildi.

Aylin Nazlıaka’nın bu açıklamalarını şiddetle kınadığımızı Yeniden Refah Partisi adına buradan ifade ediyorum.

Birincisi Avrupa ülkelerinin kendi içlerindeki şiddeti engelleme sebebi alkol oranının yüzde 80 oranına ulaşmasıydı. Yani Türkiye devleti Avrupa’nın uyguladığı yasayı uygulamak istedi. Kendi ülkelerinde şiddeti çözememiş Avrupa’nın Türkiye’ye ders vermesi komik bir olay. Biz buradan hükümeti uyarıyoruz. Yapıcı muhalefetle çözüm odaklı konuşuyoruz. 6284 sayılı kanunun aslında kadına şiddeti engelleme değil birbirine düşman etme kanunu olduğunu buradan açıklamak istiyorum. Psikolojik şiddet adı altında kendi eşi kocasından telefon istediğinde alamam önümüzdeki ay alabiliriz dediğinde kanun maddesi gereği 6 ay evinden uzaklaştırma alıyor. CHP’li yöneticiye buradan sesleniyorum. Ufak bir söyleşi işe birlikte evinden uzaklaştırılan baba ailesini korumuş mu oluyor aile parçalanmış mı oluyor.

Bu maddeler özgürlüğü kısıtlamıştır. 18 yaşından küçük olanları kadın olarak kabul etmektedir bu madde.

Türkiye de 2011 yılından bugüne kadar 558 bin baba evinden uzaklaştırılmış bu sözleşmeden dolayı. Eşcinselliğin, cinsiyet değişimlerinin bu sözleşmeden sonra çoğaldığını görmekteyiz.

BENZER HABER  Atletizm takımı finallerde

İstanbul sözleşmesinin acilen kaldırılmasını milli ve manevi duygularını adetlere uygun olacak şekilde yasaların yapılmasını ve İstanbul Sözleşmesinin yırtılıp atılmasını talep ediyoruz.

Kadın ve erkek doğmanın önemi kalmadı. İsteyen istediği gibi cinsiyetini değiştirebilecek masraflarını Avrupa birliği tarafından karşılanabiliyor. Bu mesele siyasi bir mesele değil. Biz yeniden refah partisi olarak bu sıkıntıyı anlatmakla mükellefiz.

Bu sözleşme devletimizin geleceğini tehlikeye atmıştır.

Bu ailevi bir problem memleket, gelecek meselesi. Öncelikle aileye sahip çıkmalıyız. Ahlaki olarak ülkemizi bölmek istiyorlar.

İstanbul Sözleşmesinden Cumhurbaşkanımızın ivedilikle çekilmesini talep ediyoruz.

CHP’li Aylin Nazlıaka’nın İstanbul Sözleşmesini desteklemeyenleri ahlaksız, tecavüzcü ve tacizci olarak nitelendirmesini buradan reddettiğimizi açıkça ifade etmek istiyorum.

 

2011 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi, senede 121 kadın cinayetlerin olduğu zaman yasal hale getirildi. 2019 itibariyle bu sayı 474’a çıktı. Bu sene ise 500’e yaklaştı.

Bu oluşa sesiniz çıktığı müddetçe bağırmaya devam edin. Hükümetimiz bu yanlıştan en kısa sürede dönsün. Geleceğimizi gençlerimize sahip çıkalım” dedi

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş