Bakan Selçuk, “13 bine yakın EBA destek merkezi kurduk”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimde ikinci aşamaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir dizi incelemelerde bulunmak üzere dün ilimize geldi. İlk olarak Tüney Şehit Mehmet Demir Ortaokulunu ziyaret eden Bakan Selçuk’u Vali Abdullah Ayaz, Milletvekili Salim Çivitcioğlu, M. Emin Akbaşoğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, öğretmen ve öğrenciler karşıladı. Gerçekleştirilen ziyarette öğrenciler ile maske mesafe hijyen oyununu oynadı.

Gerçekleştirilen ziyaret sonrasında Bakan Selçuk çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

Eğitim ve öğretimde 2. Aşamaya geçtiklerini dile getiren Selçuk, “Bugün eğitim ve öğretimin 2. Aşamasına gelmiş bulunuyoruz.  Bu açılış nedeniyle bugün Çankırı’nın bir köyünde bir köy okulundayız. Hep birlikte bu okulumuzdaki  çocuklarımızla, öğretmenlerimizle beraber bugünü yorumlayıp, bugün için neler yapabiliriz sorusunun cevabını arıyoruz. Burada bir çalışma başlamış bu beni mutlu etti” dedi.

Uzaktan ve yüz yüze eğitim konusuna da değinen Bakan Selçuk, gerekli çalışmaların ve tedbirlerin alınması yönünde gerekli çalışmaların yapıldığını aktararak, “Bazı ihtiyaçları da dikkate alıyoruz elbette bunlardan biri de tablet ihtiyacı. Çocuklarımızın ana mecrası elbette EBA TV. İhtiyaç duyulan tüm müfredatı karşılıyor. Eğer kaçırırlarsa elbette tekrarını izleyebilirler. Ve bu tabletlerin dağıtımıyla ilgili kriterler doğrultusunda tabletlerin dağıtımı bu haftadan itibaren başlıyor ve peyderpey devam edecek.

Elbette sadece bununla kalmıyoruz biliyorsunuz 13 bine yakın EBA destek merkezi kurduk. EBA destek merkezlerinde her birinde 8, 10 bilgisayarın olduğu bir eğitim ortamı var. Çocuklar kendi okullarına değil istediği EBA Destek Merkezi olan evine en yakın okula başvurup gidip bu merkezde istediği kadar çalışabilir, destek alabilir. Burada öğretmenlerimiz de var. Onlar da yardımcı olurlar

Bundan sonraki süreçte her türlü sağlık kuralına uyarak, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun ortaya koymuş olduğu ölçütlere dayalı olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gidişata bakıp, salgının seyrini dikkate alıp her ne tedbir gerekiyorsa bu konularda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bugün burada da çocuklarımızın sosyal mesafeye uygun şekilde dezenfektan, temizlik, mesafe, maske ve benzeri bütün ihtiyaç ve kurallara riayet ettiklerini görmüş olmaktan da büyük mutluluk duydum. Onlarla sohbet etme imkanımız oldu. Bu ikinci aşamayı bu köy okulundan açıyor olmanın ayrı bir mutluluğu var.” dedi

Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimin ilk gününde öğrencilerin oyunlarına eşlik etti. Sınıfları tek tek gezerek öğrencilerle sohbet eden Selçuk, okul bahçesine fidan dikti, öğretmenlerle görüştü.