03 Ağustos 2020

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması nedeniyle lokma dağıtıldı

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması nedeniyle AK Parti Çankırı İl Başkanlığı tarafından vatandaşlara lokma dağıtıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Ayasofya’nın yeniden cami olarak kullanılacağını açıklamasının ardından AK Parti Çankırı İl Başkanlığı tarafından lokma tatlısı ikramı yapıldı.

Karatekin Parkında gerçekleştirilen programa milletvekili Salim Çivitcioğlfu, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fetih Suresinin okunmasıyla başlayan program AK Parti Çankırı İl Başkanı Abdulkadir Çelik’in açıklamasıyla devam etti. İl Başkanı Çelik, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle; bugün Ayasofya, inşa edildiği tarihten itibaren defalarca şahit olduğu yeniden dirilişlerinden birini yaşıyor” dedi.

Çelik, “Türk Milletinin Ayasofya üzerindeki hakkı ,  yaklaşık 1500 yıl önce bu eseri ilk inşa edenlerden daha az değildir. Tam tersine yaptığı, katkılar güçlü sahiplenişi itibariyle milletimizin, bugün insanlık mirasının en önemli eserleri arasında gösterilen Ayasofya üzerindeki hakkı daha fazladır.

Ayasofya’nın dirilişi Mescid-i Aksa’nın özgüllüğe kavuşmasının habercisi, Müslümanların fetret devrinden çıkış iradesinin ayak sesidir” dedi.

“Bilindiği üzere; Ayasofya Camii 1934 yılında alınan bir Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmişti” diyen Çelik, “Cihanın en güzel beldelerinden İstanbul’un kalbi mübarek mekan Ayasofya’nın müzeye çevrilmesi Türk tarihine, mukaddesatına ve ruhuna ihanetlerin en büyüğü olmuş ve Türk’ün öz ruhu adeta müzeye kaldırılmıştı. Esir altındaki Ayasofya; tarih boyunca birçok şairimizin şiirlerine mısra, fikir adamlarımızın konferanslarına konu, gözünde zerre derecesinde iman nuru bulunan her gencimize sızı olmuştu. Yakın tarihimizin en derin esaretine maruz kalan Ayasofya, bugün itibari ile yüreğimizde ki sızıyı dindirmiş ve zincirlerini kırmak sureti ile hürriyetine kavuşmuştur. Ayasofya, büyük mabed ve kutlu mekan artık gerçek manasına kavuşmuş, cami ismi ile müsemma hale gelmiştir. Fetih medeniyetinin yeni lideri, küresel güçlerin en büyük tehdidi, yükselen Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üstün liderlik özelliği ile gerekeni yapmış, Ayasofya’yı aslına rücu ettirmiştir. Aziz Türk milleti; tarih boyunca olduğu gibi bugün de hakkına düşeni almayı nasıl bildiyse, Müslim, gayrimüslim, Hristiyan dünyasından herkesin içini ferahlatacak şekilde ecdadından devraldığı mirası nasıl geleceğe taşıyacağını da iyi bilir” dedi.

BENZER HABER  Kurşunlu Bal ve Gençlik Festivali Yapıldı
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş