21 Ekim 2020

14 okulda gıda güvenliği eğitimi verilecek

tarım (10)Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Çankırı Karatekin Üniversitesi “Gıda güvenliği, gıda kayıpları ve israf” konferansı dün Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Konferansa Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Nuri Öner, kurum müdürleri, akademisyenler, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından konferansın açılış konuşmasını Tarım ve Orman Müdürü Osman Çakır yaptı. Çakır, bu konferansın Çankırı genelinde yapılacağını belirterek, “Okullarda gıda güvenliği, gıda kayıpları, gıda israfı, sağlıklı beslenme konularıyla ilgili Çankırı genelinde 14 okulda 2 bin 600 öğrenciye eğitim yapacağız. İlk eğitime buradan başlıyoruz inşallah verimli, güzel bir eğitim programı olur.” dedi.
“Nasıl beslenirsek öyle yaşarız.” diyen Çakır, “Temiz helal gıdadan bahsediliyor. Gıda deyince malum değişen hayat şartlarıyla birlikte beslenme şartları da değişti. Evde tüketme alışkanlığından vazgeçerek daha çok fast food, yağlı tuz şekerli gıdalar çocukları çok cezbediyor. Biz müdürlük olarak denetimlerimizi aralıksız yapıyoruz. Bakanlık olarak 1,5 milyon üzerinde denetim yaptık. İnternet sayfamızda aldatıcı firmaları açıklıyoruz. Bunlara da dikkat ederseniz daha güvenliği gıdalara ulaşmanız rahat olur. Taklitli gıdalarda kötü olanın iyi olanı taklit etmesi akla gelir. Bitkisel yağları tadını aromasını çeşitlendirerek tereyağı gibi satıyorlar. 8-10 liralık yağ, 40-50 liralık tereyağı diye satılıyor. Bu bir taklit. Burada tüketicinin kaybı, siz tereyağı diye alıyorsunuz ama bitkisel tüketmiş oluyorsunuz. Bitkisel yağ kararınca tüketilirse zararlı değil. Ama siz tereyağı diye aldığınız için aldatılıyorsunuz. Salam sucuk sosis gibi ürünlerde kaynağını bilmediğimiz etler kullanılabilir. Bunlara dikkat etmek lazım.” dedi.
Çakır, son olarak, “Tağşişte süte su katmak, sütün yağını almak gibi. Bakanlığımız taklit ve tağşiş yapanları zaman zaman açıklıyor. Tüketici sağlığını halk sağlığını özellikle siz çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlamanız için okullarda kantinlerde denetimler yapılıyor. ALO 174 gıda ihbar hattından şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Dünya sağlık örgütünün ve gıda tarım örgütünün açıkladığı son yıllarda en büyük sorun obezite. Son zamanlarda özelliklerle çocuklarda çok yaygınlaştı. Bu tür rahatsızlıkla karşılaşmamak için aldığımız yağ şeker tuz oranlarını düşürmemiz lazım. bunlara dikkat etmezsek, obeziteyle, kalp damar hastalıklarıyla veya diğer rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabiliriz.
Bizim buradaki eğitimlerimizin temel amacı, piyasadaki ürünlerin sağlıksız olduğuyla ilgili değil, sizin bilinçli, bilgili, aldığınız ürünlerde de dikkat eden birey olmanız amacıyla bu programları yapıyoruz. Ama ne yediğimize çok dikkat etmemiz lazım.” dedi.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun ise öğrencilere “Gıda güvenliği, gıda kayıpları ve israf, hijyen” konusunda sunum yaptı.
Ercoşkun, konuşmasında şunlara yer verdi: “Gıda açlık hissimizi ortadan kaldıran, mutlu olmamızı sağlayan, yaşamımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için almamız gereken besinlerdir. Karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve minerallerdir. Biz bunların hepsini her gün almak zorundayız.
Karbonhidratlar enerji kaynağımızdır. Makarna, ekmek, şeker gibi. Proteinler özellikle kaslarımızın oluşmasında, yenilenmesinde, sinir sistemimizin sağlıklı çalışabilmesi için mutlaka protein almalıyız. Et, tavuk, yumurta peynir gibi. Yağlar da vücudumuz için önemli. Bunlar gıdalarda en fazla bulunan besinlerdir. Vücudumuzda gerçekleşen reaksiyonları kontrol eden düzenleyen vitaminler ve minerallerdir. Bir gıda maddesi içinde bunlar az çok bulunur.
Güvenli gıda tüketilmesi halinde bizlere herhangi zarar vermeyen bizi hasta etmeyen gıda demektir. Biz sağlığımızı korumak, huzurlu, uzun mutlu yaşayabilmek için güvenli gıda tüketmeliyiz. Bunun için hijyen de önemlidir.”
Toplantı, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

BENZER HABER  Zoroğlu Başkan Dinç’i ziyaret etti
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş