08 Mart 2021

112 Acil Çağrı Merkezi faaliyete girdi

Türkiye genelinde uygulamaya geçirilen 112 Acil Çağrı Merkezi Uygulaması kapsamında 55. Çağrı Merkezi, ilimizde hizmete açıldı. Yapımı tamamlanan ve faaliyete geçirilen 112 Acil Çağrı Merkezi için düzenlenen törende konuşan Acil Çağrı Hizmetleri Daire Başkanı Tarık Bahadır, “112 Acil Çağrı Hizmetleri, ülkemiz için gerçekten büyük bir dönüşüm. Bundan önce birden fazla acil yardım numarasıyla vatandaşlarımızın acil çağrı isteklerini artık 112 çatısı altında toplayarak tek numaranın aranmasını sağlayarak kurumların aynı anda müdahale etmesi sağlayan sistem kurulmuştu. Kurumlarımızı asılsız çağrılarla karşı karşıya kaldığı durumlarda bu ülkemizin bir çok yerinde karşılaşılıyor. Çağrı karşılayıcı personelimiz çağrıları süzerek kurumunu ilgilendiren çağrıları kurumların nitelikli olarak cevaplandıracağı bir noktaya getiriyor. 112 Acil Çağrı Merkezi, arandığı anda arayan kişinin konumunu 8 metre sapmayla alabiliyoruz. İnşallah ilimizde de konfigürasyon işlemleri devam ediyor. Artık Çankırı’da da Acil Çağrı Merkezini arayan kişilerin konumları bize düşecek. Vatandaş bulunduğu yeri tarif edemese bile acil çağrı hizmetini konum sayesinde kurumlarımız hizmetini vermiş olacaklar. Telefon alt yapısı üzerinden ulaşma imkanı olmadığında data hatları üzerinden erişim sağlayan bir sistem üzerinde çalışılıyor” dedi.

“İlerleyen zamanlarda Çankırı’da da istendiğinde vatandaşlarımız indireceği bir uygulama üzerinden acil çağrılarını merkezimize iletebilecekler” diyen Bahadır, “Bugün 112 Acil Çağrı Merkezlerinin 55’incisi Çankırı 112 Acil Çağrı Merkezini devreye almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Nasip olursa şubat ayı sonuna kadar 70 ilimizde 112 Acil Çağrı Merkezleri hizmet vermeye devam edecek. Bakanımızın talimatı doğrultusunda Haziran ayının sonuna kadar 81 ilimizde Acil Çağrı Merkezlerimiz hizmet vermeye başlayacak. İnşallah Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 81 ilimizde merkezlerimizin açılışı yapılacak” dedi.

“Ülkemizin 55’incisi olan Acil Çağrı Merkezimizin açılışını gerçekleştiriyoruz” diyen milletvekili Salim Çivitcioğlu ise, “ Tabi öncelikle itfaiyemiz, jandarmamız, emniyetimiz, sağlık birimlerimiz, AFAD, orman yangınlarında ayrı ayrı telefonlarda başvurarak ancak hizmet alabiliyordu. İnşallah bu tesisimizin açılışıyla vatandaşlarımızın aklında tek bir numara olacak. 112’yle bütün işlemleri halledeceğiz. Koordinasyon çok iyi bir şekilde sağlanacak. Herhangi bir trafik kazasında 112’yi aradığında orada sağlık ekibinin olması gerekiyorsa arkadaşlar gerekli çalışmalarını yapacaklardır. Bu tesis 1 sene gibi bir sürede yapıldı. Ülkemizde de 55 tanesi gerçekleştirildi. İnşallah Haziran ayının sonunda tamamı gerçekleştirilecektir” dedi.

BENZER HABER  Birileri bu gürültüye dur desin

“Hep beraber ülke genelinde gerçekleşen dönüşümün, devrimin açılışına şahitlik etmekteyiz” diyerek konuşmasına başlayan Vali Abdullah Ayaz, “”Hep beraber ülke genelinde gerçekleşen dönüşümün, devrimin açılışına şahitlik etmekteyiz. Acil durumlar, doğal afetler gibi hadiseler hayatın bir gerçeği. Bizim bunlara hazırlıklı olmamızda en büyük amacımızdır. Bakanlığımız bünyesinde Sayın Bakanımızın da büyük önem verdiği 112 Acil Çağrı Merkezlerinin dönüşüm projesi başlatıldı. İnşallah 55’inci il olarak biz, bugün 112 Acil Çağrı Merkezimizi devreye almış oluyoruz. Bu merkez, önümüzdeki süreçlerde acil durumlara müdahale edecek olan birimlerimizin daha iyi koordine olmasını, hizmetin daha iyi sunulmasını, hem arkadaşlarımızın hem de vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde acil durumlarda merkezimize ulaşmasını ve koordine olmasını sağlamış olacak. Bu vesileyle Acil Çağrı Merkezimizin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapılan açıklamalar sonrasında törene katılan protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek açılış yapıldı.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş