“Konya Asitanesinden Çankırı Mevlevihanesine”

Çankırı Karatekin Üniversitesi Tarih Topluluğu tarafından organize edilen “Konya Asitanesinden Çankırı Mevlevihanesine” adlı panel dün yapıldı. Panel’de bir konuşma yapan emekli eğitim görevlisi Prof. Dr. Saime İnal Savi, “Mevlana, insanlığın ileri gitmesini amaçlamıştır. Fikir ve sevgi adamı olan Mevlana, insanlığın sembolüdür” dedi.

100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen panele Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak emekli öğretim görevlisi Prof. Dr. Saime İnal Savi söz aldı. “Biz Mevlana’yı tanımıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Savi, “Mevlana, insanlığın ileri gitmesini amaçlamıştır. Fikir ve sevgi adamı olan Mevlana, insanlığın sembolüdür” ifadelerini kullandı. Sevginin, bütün varlıkların kaynağı olduğunu belirten Prof. Dr. Saime İnal Savi, “Bütün kötülüklerin kaynağı, insanların birbirlerini sevmemeleridir” dedi.

“Mevlana’ya göre dini duygular insanı yüceltir” diyen Savi, “Toplumun huzuru ve mutluluğu, insanlara sevgiyle yaklaşmakla mümkündür. Yine Mevlana’ya göre Allah’ı gerçekten sevmek, Allah’ın yarattıklarını sevmektir” şeklinde konuştu.

Savi’nin konuşmasının ardından söz alan Araştırmacı Yüksel Arslan, ‘Mevlana, Mevlevilik ve Çankırı Mevlevihanesi´ isimli bir sunum yaptı. Çankırı’da ki Mevlevihane’nin Taş Mescid’in arkasında bulunduğunu söyleyen Arslan, “Bu Mevlevihane 1926 yılında bazı sebeplerle tamamen ortadan kalkmış ama biz bunu şuan tekrar inşa etme aşamasındayız” dedi.

Çankırı’da ki Mevlevihane’nin, ilimizin ilk sağlık merkezi unvanını taşıdığı söyleyen Arslan, daha sonra bu Mevlevihane hakkında bilgiler verdi ve sözlerini tamamladı.

Arslan’ın konuşmasından sonra söz alan Halit Çal “Çankırı Taş Mescid Kazısı” isimli bir sunum yaptı ve konferans sona erdi.