“Kendinizi devamlı geliştirin”

“Türkiye’de Uluslararası İlişkilerci Olmak” konferansı Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından düzenlenen ve TUİÇ Derneği Başkanı Burak Yalın’ın katıldığı konferansta ‘Uluslararası İlişkiler” konusuna değinildi.

Uluslar arası ilişkide iki önemli nokta olduğunu belirten Yalın yabancı dil ve insanın kendisini geliştirmesinin önemine vurgu yaptı.

Öğrencilere asla karamsar olmamalarını ve idealleri doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğini  söyleyen Yalın, “Biz dernek olarak hep Anadolu’da ki üniversitelerde konferans veriyoruz. Ben ne ODTÜ, ne Boğaziçi mezunuyum.  Biga Uluslar arası ilişkiler mezunuyum. Büyük üniversitelerde belli olanaklar olabilir, ama insan kendisini yetiştirdiği sürece gelişir” dedi.

“Uluslararası ilişkiler ve içeriği tam olarak bilinmiyor” diyen Yalın, “Bunun için Anadolu’daki üniversitelerin yolunu tuttuk ve uluslararası ilişkilerin ne olduğunu ve püf noktalarını anlatma yolunu tuttuk. Bir kere ön yargılarımızı kıracağız. Çünkü siz ne isterseniz o olursunuz. Yeter ki gayret edin ve çabalayın. Ve hayata Çankırı’dan bakmayın, Türkiye’den de bakmayın. Çünkü uluslararası ilişkiler demek dünya demektir. Eğer bu işe Çankırı’dan bakarsanız hiçbir şey göremezsiniz. Kendinizi devamlı yenileyin. Üniversiteye başladığınız zamanla mezun olduğunuz zamanki bilgi ve birikimleriniz aynı olmasın. Kongrelere, toplantılara katılın, hitabet yeteneğinizi geliştirin. Sadece kitap okumakla uluslararası ilişkilerci olunmaz. Bir de dil sorunu çok önemli. Çünkü mesleğimiz uluslararası ilişkiler. İngilizce öğrenmek 5-6 sene öncesi gibi zor da değil. İngilizce artık size bir klavye kadar yakın. Şimdi diyorlar ki genç işsiz sayısı çok. Yabancı dil yok, bilgisayar yok, hitabet yok. Bakın Avusturya’da 24 yaşındaki genç bakan olurken bizim gencimiz ise trene bakıyor” dedi.

Türkiye’de uluslar arası ilişkilerin çok yeni olduğunu da belirten Yalın, “Sizlerin bir avantajı var. Bizim mesleğimiz Türkiye’de çok yeni ve şu anda çok gözde.” dedi