03 Aralık 2020

Yıllık artışın en düşük olduğu 2. bölge olduk

TÜİK Başkanlığı tarafından 2020 yılı Ekim döneminde gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim oranları açıklandı. Bölgemizde ve Türkiye genelinde TÜFE değişim oranlarına ilişkin TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Bölgemizde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %1,93 arttı

Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinden oluşan TR82 bölgesinde TÜFE’de Ekim ayında bir önceki aya göre %1,93, bir önceki yılın aralık ayına göre %9,12, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,07 artış gerçekleşti.

 

Bölgemizde aylık en yüksek artış %2,96 ile “Konut, Su, Elektrik, Gaz Ve Diğer Yakıtlar” grubunda oldu

Ekim ayında endekste yer alan 10 ana harcama grubu artarken 2 grupta azalış gözlendi. İlk sırada yer alan “Konut, Su, Elektrik, Gaz Ve Diğer Yakıtlar” ana harcama grubunda aylık artış oranı %2,96 oldu. “Gıda Ve Alkolsüz İçecekler” grubunda ise önceki aya göre %2,72 oranında artış gözlendi.” Giyim Ve Ayakkabı” ana harcama grubunda ise aylık %2,6 artış olmuştur. Aylık düşüşün yaşandığı harcama grupları ise %0,25 oran ile “Eğitim” ve %0,04 oran ile “Alkollü İçecekler Ve Tütün” olmuştur.

 

TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop), yıllık artışın en düşük olduğu 2. bölge oldu

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey ’de bulunan 26 bölge içinde TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) bölgesi, %10,45 artış ile yıllık bazda en az artışın gözlendiği 2.bölge oldu. Yıllık artışın en düşük olduğu bölge %9,84 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) bölgesi olurken, Yıllık artışın en yüksek olduğu bölge %13,38 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) bölgesinde görüldü.

“Kuru Soğan” fiyatı en çok artan seçilmiş madde olurken en fazla azalış “Limon” da görüldü

BENZER HABER  Güneş enerjisine rağbet artıyor

Bölgemizde geçen aya göre fiyatı en fazla artan seçilmiş madde, fiyatı %16,8 oranında artan “Kuru Soğan” olurken ikinci sırada %13,1’lik artış oranı ile “Salatalık” yer aldı. “Taze Fasulye” fiyatı ise geçen aya göre %12,7 oranında artış göstermiştir.

Geçen aya göre en fazla düşüş gösteren seçilmiş madde, fiyatı %30,6 oranında azalan “Limon” oldu. Fiyatı azalan diğer ürünlerden bazıları ise; %16,6 oranında fiyat azalışıyla “Evcil Hayvanlar İçin Gıda Harcamaları”, %12,6’lık azalış ile “Havuç” ve %10,7 azalış ile “Elma” oldu.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş