21 Ekim 2020

Türkiye’de geliri en çok artan il; Çankırı, fakat 81 il içinde 73. sıradayız

Yapılan bir araştırma ile Türkiye’deki şehirlerin büyüme ve kişi başına düşen gelir haritası çıkarıldı. Geçtiğimiz yıl 23 ilin ekonomisinde daralma görülürken, kişi başı gelirin arttığı tek il ise Çankırı oldu.

2019 yılı GSYH tahminlerine göre  Çankırı’nın kişi başı gelirini 5 bin 752 dolardan 6 bin 51 dolara yükseltmesine rağmen 81 il içinde 73. Sırada yer alabildi.

Geçtiğimiz yıl kişi başı gelir düzeyinde yüksek artış yaşayan tek il ise Çankırı oldu.

Nüfus değerleri de göz önünde bulundurulduğunda, 2019 yılında kişi başı gelir düzeyinde artış yaşayan tek il Çankırı oldu. Çankırı’nın kişi başı gelirini 5 bin 752 dolardan 6 bin 51 dolara yükseltmesinin ana nedeni ise nüfusunda yaşanan yüzde 9,5’luk daralma oldu. Nitekim 2018-2019 döneminde Çankırı’nın GSYH’sinin zincirleme hacim endeksine göre büyüme hızı yüzde 0,6 iken cari dolar cinsinden yüzde 4,8’lik bir daralma yaşadığı görülüyor.

Çankırı’yı takiben Ardahan, Manisa, Ordu, Ağrı, Artvin, Hakkâri, Osmaniye, Kilis ve Kastamonu kişi başı gelirlerindeki değişim açısından en olumlu durumda olan diğer iller olarak öne çıktı. Ancak sıralanan bu iller de zincirleme hacim endeksine göre GSYH’lerinde pozitif bir büyüme yakalarken cari dolar cinsinden hepsinin daralma yaşadığı görülüyor.

2019 yılı GSYH tahminlerine göre GSYH’si en düşük 10 il sırasıyla Bayburt, Ardahan, Tunceli, Kilis, Gümüşhane, Iğdır, Bartın, Sinop, Çankırı ve Bingöl olarak listelendi. 2019 yılı GSYH tahminlerine göre Çankırı, 6 bin 51 dolarla 81 il içinde 73. sırada.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı 81 ilin ekonomik aktivitesini hesapladı. Geçen yıl nüfusun %19’u İstanbul’ da ikamet ederken, megakent ekonominin de %31’ini oluşturdu. 2019 itibariyle iki il yüksek gelir, yetmiş beş il orta yüksek gelir ve 4 il orta düşük gelir grubunda yer aldı.

BENZER HABER  AB'ye uyum danışma ve Yönlendirme kurulu toplantısı yapıldı

Yüksek gelir grubundaki şehirler İstanbul ve Kocaeli oldu.

Orta düşük gelir grubunda yer alan dört il ise Ağrı, Bitlis, Şanlıurfa ve Van… Bu dönemde kişi başı gelirin en düşük olduğu il Ağrı. Doğu’nun incisi İstanbul’un beşte biri kadar kişi başı gelir elde etti.

Rapora göre; Türkiye’de kişi başı gelirin en yüksek olduğu il 15 bin 643 dolarla Kocaeli… Kocaeli’yi 15,183 dolar ile İstanbul, 11,498 dolar ile Ankara izledi.

Geliri en çok daralan ilk beş il ise şöyle: Kayseri, Kütahya, Aksaray, Kars ve Ankara…

En fazla daralmanın yaşandığı il ise 2,210 dolarlık azalama ile Ankara.

 

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş