18 Eylül 2020

Göktepe, “Kıdem Tazminatıma Dokunma”

TÜRK-İş, 81 ilde kıdem tazminatı ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı. Tüm illerde olduğu gibi dün ilimizde de bir basın açıklaması yapan TÜRK-İş, “Kıdem Tazminatıma Dokunma” dedi.

Sendika binasında konuyla ilgili olarak açıklama yapan TÜRK-İŞ Çankırı İl Temsilcisi Vedat Göktepe, “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var.

Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında da mutabakat yoktur.

Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor.

Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir hastalık ve salgın ile top yekün bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor.

İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir.

İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir.

TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir.

TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir.

Alınan kararın arkasındayız.

Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’ in kırmızı çizgisidir.

BENZER HABER  Bütçeye ek ödenek eklendi

Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.

Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tafviyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş