08 Mart 2021

Çankırı’da Ocak ayında 138 konut satıldı

TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan 2021 yılı Ocak ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Ocak ayında Çankırı genelinde konut satışları 138 adet olarak açıklandı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %49,1 oranında azaldığı görüldü. Ocak ayında Çankırı, en fazla konut satışının gerçekleştiği 68. il oldu.

 

Çankırı’da ipotekli konut satışları 13 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 125 konut el değiştirdi

Ocak ayında Çankırı genelinde ipotekli konut satışları 13 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre %85,9 azaldığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %9,4 olarak gerçekleşti. Çankırı, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 61. il oldu. İpotekli satılan konutların 6 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 7 tanesinin ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %30,2 azalarak 125 adet oldu. Ocak ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %90,6 olarak hesaplandı.

Çankırı’da 62 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 76 konut el değiştirdi

Çankırı genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %50 oranında azalarak 62 oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %44,9 olarak açıklandı. Ülke genelinde Çankırı, ilk konut satış oranının en yüksek olduğu 17. il oldu.

Çankırı genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %48,3 azalarak 76 adet oldu. Çankırı’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %55,1 olarak hesaplandı.

 

BENZER HABER  500 Kişi İşbaşı yapacak
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş