25 Ocak 2021

“YKS’de ilimizde ilerleme var”

Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, İl Genel Meclisi üyelerine kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Meclis üyelerinin sorularını da cevaplandıran Öztürk, özellikle Çankırı’nın eğitim sıralaması konusundaki soruya, bakanlığın iller bazında bir sıralama yapmadığını dile getirdi.

YKS’de Çankırı’nın tüm branşlarda Türkiye ortalaması üzerinde olduğunu da belirten Öztürk, LGS’de ise 2 branşta, İngilizce ve İnkılap Tarihinde düşüşün olduğunu aktararak, “LGS’de %5’lik dilime giren öğrenci sayısı geçen senenin iki katı. Şuan hem LGS hem de YKS’de ilimizde bir gerileme söz konusu değil bilakis ilerleme var.”

“Ölçme değerlendirme sınavları sonucunda öğrencilerin hangi kazanımları alıp alamadığını biliyoruz” diyen Öztürk, çocuklarda ciddi bir potansiyelin olduğunu ve bunun hareketlendirilmesi için kurum olarak gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirerek, “Eğer bu potansiyeli harekete geçirebilirsek işte o zaman başarmış olacağız” dedi.

İl genelindeki derslik başına düşen öğrenci sayısına da değinen Öztürk, “İlkokul 12,  ortaokul 13   ve lise 15” dedi

Öztürk, “Merkezde niye çok fazla öğrencisi olan okullar var?’ Diyeceksiniz. İsmet İnönü, Güneş ve Mehmetçik.  Biz kayıt bölgesi ile ilgili daha önce bazı unsurlar koymuştuk. Bunlara uymayan bir çok kişiye ceza gitti, gitmeye de devam ediyor. Bir çok okulda derslikler boş. Bu konuda vatandaşların duyarlılık gösterip yaşadığı mahalledeki okula çocuğunu götürmesi gerekiyor. A okulundaki öğretmenle B okulundaki öğretmen aynı dersi veriyor ve aynı kapasitede” dedi

Çankırı’nın şuan derslik ihtiyacının olmadığını da aktaran Öztürk, “Fırsatları eşit hale getirmeye çalışıyoruz. Yeter ki çocuklar yaşadıkları mahallede okusun” dedi.

BENZER HABER  Koronavirüsü Yenen Hasta Alkışlarla Taburcu Edildi..
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş