03 Mart 2021

Ölümünün 44. Yılında Nihal Atsız Anıldı

atsız (5)Ölümünün 44. Yılında Nihal Atsız’ın sözlerini, şiirlerini, fikirlerini konuşmak üzere TÜRKAV Toplantı salonunda gerçekleştirilen programın konuşmacısı Nadir Kayaş oldu.
Türkçülük-Turancılık fikrinin bayrak isimlerinden Hüseyin Nihal Atsız’ı 44. ölüm yıl dönümünde anmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz, Atsız’ı bizlere anlatacak olan değerli hocam Nadir Kayaş bey ve siz katılımcılara hoş geldiniz diyorum diyerek sözlerine başlayan TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı şunları kaydetti: “Şairler, yazarlar, ozanlar sözleri ve yazılarıyla bizlere rehber, ışık olmuşlardır diyerek sözü; Ömrünü kurtuluşun Türk milliyetçiliğinde olduğu ülküsünü Türk milleti üzerinde hâkim kılmaya çalışmakla geçiren, milliyetçi camianın yolbaşçısı Nihal Atsız’ı anlatmak üzere aramızda bulunan Nadir Kayaş hocama bırakıyorum” dedi.
Nadir Kayaş hoca; kendisinin TÜRKAV üyesi olmaktan gurur duyduğunu, Çankırı TÜRKAV olarak yapmış olduğumuz etkinliklerin geleneksel hale gelerek şehrimizde ve diğer illerdeki Sivil Toplum Kuruluşlarına önderlik ettiğini belirtmeden geçemeyeceğim. Beni buraya konuşmacı olarak davet eden TÜRKAV Başkanımız Sayın İsa Bölükbaşı Bey ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür eder hepinize hoş geldiniz diyorum dedi.

“Nihal Atsız; 12 Ocak 1905’te İstanbul’da Mehmet Nail Bey ve Fatma Zehra Hanım’ın ilk çocukları olarak dünyaya geldi. 11 Aralık 1975’de kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden H. Nihal Atsız, 70 yıllık ömrünü Türkçülük ve Turancılık mücadelesi ile geçirdi diyerek konuşmasına başlayan Nadir Kayaş hoca şöyle devam etti.
“Ziya Gökalp’in fikirleriyle beslenen, Mehmet Emin’in şiirleriyle yetişen Atsız; öğrencilik ve memuriyet hayatında değişik defalar inandığını söylemekten ve yazmaktan geri kalmadığı için cezalandırıldı. Hayatı bu tür olaylar ile dolu geçen Atsız, Askeri tıbbiyeden sol görüşlü öğrenciler ile kavga ettiği ve Bağdatlı bir Teğmene selam vermediği için atıldı. Edebiyat Fakültesini bitirdi.

Hocası Prof.Dr. M. Fuat Köprülü tarafından üniversiteye asistan olarak alındı. Atsız Mecmua adlı dergi çıkardı. Ankara’da toplanan 1. Türk Tarih Kurultay’ında hocası Zeki Velidi Togan’a Dr. Raşit Galip’in yaptığı eleştirileri şiddetle kınadı. Dr. Raşit Galip’e yedi arkadaşıyla birlikte protesto telgrafı çekti. Dr. Galip’in Maarif Bakanı olması sonrası Edebiyat Fakültesi Dekanı’na baskı yaparak Atsız’ın asistanlığına son verdirildi. Çeşitli şehirlerde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Orhun dergisini çıkarmaya başladı. Dergisinin Şubat ve Mart sayılarında devrin Milli Eğitim Bakanı’nı başbakana açık iki mektupla şikayet etti. Sabahattin Ali ve bir grup arkadaşını komünizme hizmet etmekle vatan hainliği ile suçladı. Hakkında dava açıldı. Ankara’da görülen davanın ikinci duruşması 3 Mayıs günü yapıldı. Bu tarihte salona alınmayan binlerce genç Ulus meydanına yürüdü. Bugün 1954 yılından itibaren Türkçülük günü olarak kutlanmaya başladı. 19 Mayıs 1944 tarihinde İsmet İnönü’nün konuşmasında aleni bir şekilde suçlanan Atsız ve 32 arkadaşı Irkçılık-Turancılık davasında yargılandı. Türk milliyetçiliğinin suç olarak gösterilmeye çalışıldığı davada Atsız ve arkadaşları 6 yıl 5 ay cezaya çaptırıldı. Dava temyiz edildi. İkinci Sıkıyönetim Mahkemesi Atsız ve arkadaşlarını suçsuz buldu. Beraat ettiler. Sınıf arkadaşı Tahsin Banguoğlu’nun Milli Eğitim Bakanı olmasıyla Süleymaniye Kütüphanesi’ne uzman olarak atandı. Burada çalışırken Ötüken adlı dergiyi yayınlamaya başladı. Ankara’da Türk tarihi adlı bir konferansı sonrası hakkında çıkarılan olumsuz haberler yüzünden tekrar mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme sonucunda on beş aya mahkum edildi. Cezasını çekmemesi için devrin cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ten rica edildi. 2,5 ay sonra serbest kaldı. Emekli olduktan sonra yazılarına devam etti. 11 Aralık 1975 tarihinde kalp krizi sonucu öldü. Cenazesinde Fethi Gemuhluoğlu’nun helallik istenirken söylediği “ Bu musalla taşı Nihal Atsız gibi bir er kişi daha görmedi.” Sözleri onun hayatının özeti biçimindedir” dedi.
Kayaş; Eserlerinde Türkçülük ve Turan mücadelesinden vazgeçmeyen, bunları yaşatmak için mücadele eden Atsız, sert söylemekten hiç geri kalmadı. Türk milliyetçiliğinin Cumhuriyet yıllarındaki en ateşli savunucusu oldu diyerek sözlerine son verdi.
Soru cevap şeklinde ve katılımcıların Atsız hakkındaki görüş ve düşünceleri paylaştıkları programda Eski TÜRKAV Başkanı Cengiz Koca hocamızın kur’an tilavetinin ve duasının sonunda TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Katılımcılara ve Nadir Kayaş hocaya teşekkür ederek günün anısına kitap takdim ettikten sonra son verildi.
________________________________________

BENZER HABER  ÇAKÜ’den Eldivan’da “Yaşlılara ve Yaşlı Bakım Hizmeti Verenlere Destek” Projesi
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş