18 Eylül 2020

Öğrenci sayısı çok olan okullar az olanlarla dengelenecek

İl Genel Meclisi Ağustos ayı birleşimlerinin 4.’sü dün gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirilen birleşimde Milli Eğitim Müdür Vekili Arif Kırkpınar, pandemi döneminde yeni eğitim ve öğretim döneminde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Dün gerçekleştirilen birleşimde salgın döneminde okullardaki yönetim planlaması, yapılan çalışmalar ve planlanan çalışmalar hakkında bilgiler veren Kırkpınar, salgının gidişatı çerçevesinde okulların açılmasına dair 4 ayrı senaryo üzerinde çalışıldığını aktardı.

Salgın sürecinde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Kırkpınar,  Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi dezenfektan üretimi gerçekleştirildiğini ve halen üretim devam ettiğini aktararak, “Üretilen dezenfektanlar ile ilimizde faaliyet gösteren bütün okullarımız dezenfekte işlemine tabi tutulmuştur. Ahmet Mecbur Efendi Bilim Sanat Merkezi ve TOBB Fen Lisesi, sağlık çalışanlarımız ve emniyet teşkilatımız için koruyucu siperlik üretmişlerdir. Üretilen siperlikler sahada çalışan sağlık çalışanlarımıza ve emniyet teşkilatımıza ulaştırılmıştır” dedi.

Merkezi sınavların sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için tüm okulların dezenfekte edildiğini ve gerekli tedbirlerinde alındığını aktaran Kırkpınar, sınavların başarılı ve sorunsuz bir şekilde tamamlandığını aktardı.

Kırkpınar ayrıca, “Okullarımızın açılması ile birlikte halihazırda çalışan temizlik personellerimize ilave İŞKUR üzerinden 350 TYP Çalışanı okullarımızdaki hijyen faaliyetlerine katılacaklardır” dedi.

Bilimsel Danışma Kurulu’nun COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi hakkında da bilgi veren Kırkpınar daha sonra meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

İkili yada haftada 3 günlük eğitim sistemi yapılması durumunda sınıfların yeterli olup olmadığı konusundaki soruya cevap veren Kırkpınar, bazı okullarda kapasitenin çok az olduğunu bunun yanında bazı okullarda ise fazla olduğunu aktararak, “Rektör yardımcımızla görüştük, kullanabileceğimiz derslik sayısını aldık. YÖK başkanlığının dün akşam bir açıklaması vardı. 1. dönem üniversiteler uzaktan eğitim yapacak gibi bir yaklaşım oldu.

Derslik boşluğu çok olan okullarımız var. Bunları düşündüğümüzde, üniversiteden alacağımız derslikleri düşündüğümüzde bizim bu anlamda derslik ihtiyacımız yok. Yani sayıyı yarıya indirebiliriz rahat bir şekilde” dedi.

BENZER HABER  “İnsan hakları bizim için yitik bir değer"

Öğrencilerin diğer okullara taşınması durumunda ulaşım konusunun nasıl olacağı yönündeki soruya ise Kırkpınar, kapasitesi çok olan okulların büyük bir kısmının zaten servis kullandığını ve bu yönde bir sorun olmayacağını dile getirdi.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş