18 Eylül 2020

ÇAKÜ’nün Şeffaf Maskeleri Çankırı’dan Sonra Şimdide Ankaralı İşitme Engellilerin İmdadına Yetişti

Bilindiği gibi Çankırı Karatekin Üniversitesi Kovid-19 salgını ile mücadele sürecinde kendi atölyelerinde gönüllü olarak ürettiği özel tasarım maskeler ve yürüttüğü sosyal projelerle topluma öncülük eden birçok faaliyete imza atmıştı.

ÇAKÜ yeni bir ilki gerçekleştirerek dudak okuma yöntemiyle iletişimde bulunan işitme engelli bireyler için çocuk ve yetişkin olmak üzere iki boyutta şeffaf maske üretmiş ve bu maskeler toplum tarafından büyük kabul görmüştü.

İşitme engelliler için üretilen ağız kısmı şeffaf maskeleri sosyal medya paylaşımları ve haber bültenleri üzerinden gören Ankara’nın Altındağ ilçesinde faaliyetlerini sürdüren İlkemiz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yetkilileri Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya ulaşarak öğrencileri ve eğitmenleri için maske talebinde bulundular.

Rektör Ayrancı’nın talimatı ile işitme engelliler için üretilen ağız kısmı şeffaf maskeler, 14 Temmuz 2020 Salı günü İlkemiz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Ayşe Kara’ya teslim edildi.

Rektör Ayrancı, pandemi sürecinde ürettikleri maske ve siperliklerle başta sağlık çalışanları olmak üzere gelen talepler doğrultusunda tüm kurum ve kuruluşları ve çalışmak durumunda olan esnafların ihtiyaçlarını karşıladıklarını daha sonra ise oluşan ihtiyaç doğrultusunda, işitme engelliler için de ağız kısmı şeffaf maske tasarladıklarını söyledi.

Maskeleri Çankırı’da işitme engelli öğrencisi olan okul ve kurumların yanı sıra işitme engelli derneklerine de ulaştırdıklarını ifade eden Ayrancı, Ankara İlkemiz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Ayşe Kara’nın da kendilerinden maske talebinde bulunduğunu belirtti.

Ayrancı, “Çocuklarımız eğitimlerini bulaş riski olmadan alabilecekler. Bu bizim için sevinç kaynağı. Dezavantajlı gruplara destek vermek lazım. Maske üretimini sürdüreceğiz, gücümüzün sonuna kadar da devam edeceğiz. Bu aynı zamanda bir örnek olma niteliği taşıyor. Başka üniversiteler, belediyeler, kurumlar da bu gruplar için çeşitli maskeler üretebilirler.” diye konuştu.

BENZER HABER  Farkındalığınızın farkındayız +1 farkla

Merkez Müdürü Kara da, karantina sürecinin ardından kuruma geldiklerinde maskenin çocuklarla aralarında bir engel olduğunu fark ettiklerini dile getirdi.

Çocukların eğitimlerinin aksamaması için maske arayışına girdiklerini ve Rektör Ayrancı’ya ulaştıklarını anlatan Kara, “Çocuklarımızla daha sağlıklı, aramızda engel olmadan çalışmalar yapabilmeyi diliyoruz.” dedi.

Maske teslimine, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, merkezde eğitim alan işitme engelli öğrenciler ve aileleri de katıldı.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş