18 Eylül 2020

“Avrupa’dan Türkiye’ye Vegan Mutfak” Stajı Projesi Kabul Edildi

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülen Erasmus+ programı 2020 dönemi başvuru sonuçları açıklandı.

 

Erasmus+ KA102 Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği projeleri kapsamında, müdürlüğümüzün şubat ayında koordinatör olarak başvurusunu yapmış olduğu “Avrupa’dan Türkiye’ye Vegan Mutfak Stajı” adlı proje, 50 bin  64 € hibe alarak kabul edildi.

 

Proje kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yerel ortağı olarak bulunan Şehit Erdem Öztürk MTAL, Şehit Korhan Kuruçay MTAL, Ilgaz Emel Oktay Türkoğlu MTAL’den toplamda 20 öğrenci, 8 refakatçi öğretmen eşliğinde ve dört ayrı grup halinde Hollanda’nın Zaandam şehrinde bulunan; Vegan, vejetaryen ve organik mutfak üzerine çalışmalar yapan bir restoranda 10 iş günü staj görecekler. Alınacak pandemi önlemlerine ve pandemi sürecine göre faaliyet tarihlerinin ve toplam proje süresinin değişebileceği projemizin 12 ay sürmesi planlanmakta.

 

Bu çalışma ile Çankırı mutfağına profesyonel adımlarla çeşitlilik kazandırmak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da deyimiyle meslek liselerinde “Ara Eleman” değil “Aranan Eleman” yetiştirerek sektöre ve ülkemize katkıda bulunmak, öğrencilerimize Avrupa deneyimi ve fırsatı kazandırarak geleceklerine ve kariyer yaşamlarına olumlu katkılar sağlamak hedeflenmekte.

 

Staj sonrasında öğrencilerimiz, kendi vegan tariflerini “Vegan Mutfağım” adlı yemek kitabında derleyerek Türkiye’deki tüm meslek liseleri ve Çankırı’daki tüm restoranlarla paylaşacaklar.

BENZER HABER  "Medya intihar olaylarına karşı daha duyarlı olmalı"
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin
Paylaş