Fizan’a Yapın! » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
02 Nisan 2013

Fizan’a Yapın!

NOTLAR…

Çetin Kapdan

 

 

Neredeyse 30 yıldır orada, öylece duruyor.

Güzelim çınarların, uzun çamların hunharca kesildiği alan üzerinde yükselirken, çevresine toplanan beton blokların hareket merkezi oldu.

Asırlık ağaç kıyımlarının gizli tetikçisiydi. Kentin ağırlık merkezinde meydana getirdiği sapma nedeniyle İmaret’in ölümünün gizli azmettiricisi olduğu nedense fark edilmedi.

Masum, kendi halinde, özensiz, şekilsiz bir yapı gibi 30 yıldır oradaydı.

30 yıldır itiraz eden, yüksek perdeden “hop” diyen bir Allah’ın kulu çıkmadı.

Ne hikmetse, Köy Hizmetleri’nin bulunduğu alana yapılması gündeme gelince, okumuşu, cahili, yaşlısı, genci, kadını, erkeği, siyasetçisi, STK’sı, akili, vekili kendini şehre karşı sorumlu hissediverdi.

Orası olmasın, burası olsun diyen oldu.

Burası olmasın, şurası olsun diyen oldu.

“Dolmuşa binmeyenlerin kalkınamayacağı apaçık ortada olduğundan”, dolmuş kültürünün gelişmesini istemeyen merkeziyetçileri şahsi olarak eleştiren STK başkanımız bile çıktı.

Hatta şehrin merkezinde ne işi var, en az 6 km. dışarı yapılsın deyip, 10 ay sonra 2 km. dışarıda ne işi var, tabiî ki merkezde olsun, diyenler bile oldu.

Kartal misali vizyonel bakan çok değerli Belediye Başkanımız “Meydansız kent olmaz”, diyerek Zincircioğlu Un Fabrikası’nın yerine yaptıkları yemyeşil botanik parkı, eski Çarşamba Pazarı etrafındaki beton blokların ortasındaki boş alana yaptıkları yemyeşil vadiyi örnek gösterdi.

Şehrin yeşil alana duyduğu ihtiyacı bu vesileyle gören çok değerli kimi STK’lar da, gazel okumayı ahlaka mugayir bulduklarından olsa gerek Mesnevi-i Şerif okudular hariçten.

Bendeniz ilk planda çirkin duvarları ve bütün bir yıl boyunca verdiği üç-beş saatlik hizmetten dolayı fazlasıyla atıl bulduğum şehir stadyumunun bulunduğu alanı uygun bulmuştum.

Amma…

Şehrin göbeğinde üç vagonu birbirine bağlamak için saatlerce manevra yapan lokomotifler yüzünden felç olan trafiği görmeyen, bu sorumsuzluğa yıllardır katlanan insanların Hoca Ahmet Yesevi Camiinin silueti konusundaki hassasiyetlerini gördükten sonra…

Fizan’a yapsanız kabulümdür. Arz ederim.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.