Mekatronik Eğitim Çalıştayı » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
26 Mayıs 2012

Mekatronik Eğitim Çalıştayı

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Sinop Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlenen ”Proje Tabanlı Mekatronik Eğitim Çalıştayı” Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde başladı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıza Gürbüz, Çankırı Karatekin Üniversitesi hakkında bilgi vererek, üniversitenin yol haritası hakkında açıklamalarda bulundu.

Mekatronik teknolojisinin yeni bir teknoloji olduğunu ifade eden Gürbüz, ”Artık insanların yaptığı işleri bir çok yerde robotlar yapıyor. İnsan faktörü ortadan kalkıyor. Bunun olumsuz tarafı ise insanların iş bulamaması oluyor” dedi.

Gürbüz Mekatronik’in Makina,  Elektrik-Elektronik  ve  bilgisayar  teknolojilerini  kullanarak  ürünlerin, sistemlerin ve süreçlerin verimliliğini artıran, bütünleştirici bir mühendislik alanı olduğunu söyleyerek, “Ürünlerin tasarımında ve üretim süreçlerinde makine, elektrik-elektronik, bilgisayar ve kontrol mühendisliğinin sinerjik olarak bütünleştirilmesidir. Gelişmiş ürün ve süreç  tasarımı  için  mühendislik,  kontrol  teknolojileri,  bilgisayar bilimi, algılayıcı ve tahrik elemanları teknolojisinin sinerjik olarak kullanımıdır.  Mekatronik; Makine,  elektronik,  bilgisayar  ve  kontrol  teknolojilerine  bütünleşmiş  bir  bakış açısıdır.” diyerek “Çalıştayımızın asıl amacı Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olan her öğrencinin bir proje yapmasını sağlamaktır. Hiçbir tezgaha elini değmeden mezun olma yönetimini değiştirmek istiyoruz. Uygulamalı ve projeli bir eğitim sistemini önemsiyoruz. En az bir projeli mezunu yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.

Açılış konuşması sonrasında panelistlerden Teknoloji Eğitimi Geliştirme Vakfı (TEGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Karcı, proje tabanlı eğitim modelini desteklediklerini belirterek, ”Dünya çapında insan yetiştirirsek, bugünden çok daha farklı yerlere gelebiliriz” diye konuştu.

Panele katılan TCDD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın ise Türkiye’de son yıllarda yapılan demir yolu yapımı ve demir yolu yan sanayi hakkında bilgiler verirken, son yıllardaki demir yolu üretimi ile cumhuriyet yıllarının yakalandığını ve amaçlarının bu seviyeyi de geçmek olduğunu belirtti.

Konuşmasında uygulamalı eğitim konusunu da değinen Apaydın, ”Öğrencilerimizin projelerin içine girmesi kaliteli mal üretimi için son derece önemli” diye konuştu.

Panelin son konuşmacısı Hidromek A.Ş Mühendislik Sorumlusu Dr. İlhan Varol, teknolojinin hızla ilerlediğini ifade ederek, ”Gelişen teknoloji karşısında o kadar yetişmiş insana ihtiyacımız var ki bunu ifade edecek kelime bulamıyorum” dedi.

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » »
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.