Yıllık artışın en düşük olduğu bölge olduk » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
09 Mayıs 2020

Yıllık artışın en düşük olduğu bölge olduk

enflasTÜİK Başkanlığı tarafından 2020 yılı Nisan döneminde gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim oranları açıklandı. Bölgemizde ve Türkiye genelinde TÜFE değişim oranlarına ilişkin TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Bölgemizde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %0,36 arttı
Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinden oluşan TR82 bölgesinde TÜFE’de Nisan ayında bir önceki aya göre %0,36, bir önceki yılın aralık ayına göre %1,69, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,47 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,17 artış gerçekleşti.
Bölgemizde aylık en yüksek artış %3,15 ile “Gıda ve Alkolsüz İçecekler” grubunda oldu
Nisan ayında endekste yer alan 8 ana harcama grubu artarken 3 grupta azalış gözlendi. İlk sırada yer alan “Gıda ve Alkolsüz İçecekler” ana harcama grubunda aylık artış oranı %3,15 oldu. “Çeşitli Mal Ve Hizmetler” grubunda ise önceki aya göre %1,99 oranında artış gözlendi. Aylık en fazla düşüşün yaşandığı harcama grubu %2,34 oran ile “Ulaştırma” olmuştur. “Konut, Su, Elektrik, Gaz Ve Diğer Yakıtlar” ana harcama grubunda ise önceki aya göre azalış %0,9 olarak açıklanmıştır.
TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop), yıllık artışın en düşük olduğu bölge oldu
İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey ’de bulunan 26 bölge içinde TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) bölgesi, %8,47 artış ile yıllık bazda en az artışın gözlendiği bölge oldu. Yıllık artışın en yüksek olduğu bölge %12,98 ile TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt) bölgesinde görüldü.
“Kuru Soğan” fiyatı en çok artan seçilmiş madde olurken en fazla azalış “Patlıcan” da görüldü
Bölgemizde geçen aya göre fiyatı en fazla artan seçilmiş madde, fiyatı %49,8 oranında artan “Kuru Soğan” olurken ikinci sırada %47,5’lik artış oranı ile “Kivi” yer aldı. “Patates” fiyatı geçen aya göre %43,1, “Sarımsak” fiyatı %27,7 ve “Limon” fiyatı %20,4 oranında artış göstermiştir.
Geçen aya göre en fazla düşüş gösteren seçilmiş madde, fiyatı %39,5 oranında azalan “’Patlıcan” oldu. Fiyatı azalan diğer seçilmiş ürünlerden bazıları ise; %36,6 oranında fiyat azalışıyla “Salatalık”, %33,7’lik azalış ile “Kabak” ve %20,7 azalış ile “LPG Ücreti” oldu.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.