Çankırı İlimizde 204 bin 170 Dekar Tarım Arazisi Sulanmaya Başladı » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
09 Mayıs 2020

Çankırı İlimizde 204 bin 170 Dekar Tarım Arazisi Sulanmaya Başladı

DCIM100MEDIADJI_0006.JPG

DCIM100MEDIADJI_0006.JPG

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde konuyla ilgili olarak, “Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz.
Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda % 35 damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır.
Sulama ile Gelen Verim Artışı Çiftçi Gelirlerinde Artışa Neden Oluyor
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir.

Çankırı’da Sulama Sezonu 1 Mayıs İtibari ile Başladı
Bu kapsamda Çankırı ilimizde 1 Mayıs tarihinde başlayan 2020 yılı sulama sezonunda Çankırı ilimiz ve ilçelerimizde toplam 204 bin 170 dekar tarım arazisi sulanacaktır. Çankırı il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 204 bin 170 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 204.170.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Çankırı ilimizde en önemli sulama projelerinin başında Tımarlı Sulaması gelmektedir. İş kapsamında 77 bin 50 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup, bu zamana kadar 13 bin 350 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 77.050.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Hamzalı Sulaması İle 95 bin 551 Dekar Zirai Arazi Sulanıyor
Çankırı ilimizde diğer en bir önemli projede Hamzalı Sulamasıdır. İş kapsamında 95 bin 551 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 95.551.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.
DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz” denildi

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.